Digital
Marketing

اندیشه ی نو طرح نو
5 سبک مختلف برای لوگو (نشانه) – لوگوی شما چه سبکی است؟

دسته بندی: اینفوگرافیک
5 سبک مختلف برای لوگو (نشانه) – لوگوی شما چه سبکی است؟

لوگو (نشانه) یکی از مهم ترین المان های تصاویر ترغیب کننده شرکت هستند. لوگو شما در کنار تمام آیتم های بازاریابی و هویت بصری، از صفحه وبسایت شما تا یونیفرم پرسنلتان ظاهر می شود.

زمانی که در مرحله طراحی لوگو (نشانه) هستید، 5 دسته انتخاب دارید. هر کدام از این دسته ها نقاط قوت و ضعف خودشان را دارند و مناسب کسب و کار خاصی می باشند. ممکن است برخی از شرکت ها و سازمان ها به چند لوگو نیاز داشته باشند تا بتوانند از هرکدام در موقعیت مناسب استفاده کنند.

نماد شکلی برای داشتن تصویری نمادین

نماد شکلی، لوگویی است که هیچ کلمه ای در آن به کار نرفته است. با داشتن یک نشانه خوب، دیگر نیازی به هجی کردن نام درست شرکتتان نخواهید داشت. زمانی که به دنبال داشتن چنین سبکی از لوگو (نشانه) هستید باید سعی کنید تا جای ممکن سادگی طرح حفظ شود زیرا این تصوسر به تنهایی نمادی از شرکت شما خواهد بود. از طرح هایی که دارای گرافیک پیچیده، رنگ رنگی و خطوط ریز و ظریف هستند اجتناب کنید.

در مواجهه با یک نماد شکلی چند رویکرد مختلف می توان اتخاذ کرد. یکی استفاده از تصویری است که به صورت نمادین کار حرفه شما را نشان می دهد. فدراسیون جهانی حمایت از حیات وحش از یک پاندا برای لوگو خود استفاده می کند که ماموریت این نهاد در مقابل گونه های در معرض انقراض را به خوبی نشان می دهد.

 نشانه برند ghostbusters روحی است که در یک علامت ممنوعیت (دایره ای قرمز با خطی مورب) قرار گرفته است. این طرح به خوبی تمام آنچه در مورد این فرنچایز باید بدانید را به نمایش می گذارد.

روش دیگر ساخت یک نماد برای برندتان، جستجوی تصویری است که نام کمپانی شما  را به ذهن بیاورد. شکل سیب یک نشان ساده و تک رنگ است که تمام جهان آن را می شناسند. پس وقتی شما یک سیب را میبینید ناخودآگاه به یاد کمپانی Apple می افتید- و این دقیقا همان چیزی است که میخواهیم. لوگو شرکت Shell یک صدف با رنگ های قرمز و زرد چشمگیر است که با به نمایش گذاشتن تصویری بسیار ساده، اثر قابل ملاحظه ای ایجاد می کند.

از آنجا که نمادهای شکلی، نام لوگو را نمایش میدهند، مهم است که بتوانند مخاطب را به عکس العمل مناسب و مورد نظر تحریک کنند و کارکرد شرکت شما را به وضوح نمایش دهند. اگر کسب و کار شما هنوز آنطور که باید و شاید راه نیفتاده و یا به ثبات لازم نرسیده است احتمالا به دنبال لوگوهایی بروید که نام شرکت شما در آن گنجانده شده باشد (به احتمال زیاد لوگوهای نوشتاری). شرکت های دارای نام طولانی یا آن شرکتهایی که عمده فعالیتشان برون مرزی است از این قاعده مستثنی هستند زیرا مثلا در مورد دوم تغییرات زبانی باعث تغییر ساختار لوگو خواهد شد.

وجود یک نماد شکلی می تواند در مواردی که شرکت دارای فرم لوگوهای پیچیده تری است بسیار مهم باشد. مثلا ممکن است شما برای شرکتتان به نشانه ای نیاز داشته باشید که در بعضی کاربردها نماینده آن لوگو پیچیده برای شرکت شما باشد و به عنوان نماد برای فاوآیکون (favicon) سایت شما به کار رود و یا برای طرح روی بچ سینه استفاده شود.

نمادهای نوشتاری : برای شناخته شدن نام شرکت

نماد نوشتاری، همانطور که از نامش پیداست، لوگویی است که از یک یا چند کلمه در ساختارش استفاده می شود. در این نوع نماد، نام شرکت و یا کسب و کار شما به صورت مشخص به کار برده می شود. این نشانه ها برای مواقعی که بخواهید نام شرکت مدام جلوی چشم مشتریان باشد بسیار مناسب است؛ مانند «کاله»، «گلرنگ» و ... زیرا حروف نامتان مدام در مقابل چشمان آنها خواهد بود.

تقریبا می توان گفت در تمامی نمادهای نوشتاری، انتخاب فونت مناسبی که خوانا باشد بسیار مهم است. خوانایی لوگو شرکت دیزنی (Disney) بسیار کم است زیرا حرف «D» مانند «G» واروونه به نظر می آید و «y» به سادگی با «p» اشتباه گرفته می شود. دیزنی با این تصویر نمادین که نموداری از امضای والت دیزنی بوده است از مخمصه جان سالم به در برد اما شرکت های کمی هستند که بتوانند با چنین فونت ناخوانایی به موفقیت دست پیدا کنند.

در لوگوهایی که به صورت نوشتاری طراحی می شوند، تایپوگرافی (نحوه نگارش و استایل حروف) اهمیت بسزایی دارد، پس به اندازه کافی برای بررسی گزینه های مختلفی که بتوانند به بهترین نحو پیام برند شما را منتقل کنند زمان بگذارید. کوکاکولا (CocaCola) دست خط بسیار خاصی را برای نگارش نشانه اش به کار برده است که از عنصر نوستالژی به عنوان یکی از عناصر اصلی فروشش استفاده می کند.

 لوگوی facebook دارای فرمی ساده و دارای خطوطی نرم است که با فونت sans serif نوشته شده است و آن را به انتخابی ایده آل برای رهبری آنلاین تبدیل می کند. دستخط به کار رفته در لوگو sharpie به گونه ای است که انگار با یک ماژیک sharpie نوشته شده است.

به خاطر داشته باشید که علامت های نوشتاری بر خود کلمه تمرکز می کنند اما می توان تصاویر ظریف و کوچکی نیز در آنها به کار برد. لوگو شرکت FedEx از یک پیکان بین «E» و «x» استفاده می کند که به ظرافت حس حرکت رو به جلو را القا می کند. برند Subway نیز از پیکان ها استفاده در ساختار لوگویش استفاده می کند. یکی روی حرف «S» و دیگری بر روی «Y».  

از اضافه کردن چنین اضافاتی خصوصا زمانی که چیزی به پیام برندتان اضافه می کنند ترس نداشته باشید. لوگوهای دستخطی، که در ساختارشان از چنین المان هایی استفاده می کنند نیز انتخابی قوی محسوب می شوند.

نهایتا، رنگ نیز به طور قابل ملاحظه ای در یک علامت نوشتاری مهم است. تغییر دادن رنگ می تواند بسیار موثرتر از عوض کردن مدل دستخط باشد. برای درک اهمیت این موضوع کافی است لوگو Dell را با رنگ قرمز و Virgin را به رنگ آبی تصور کنید.  با گذر زمان، مشتریان شما برندتان را با طیف رنگی مشخصی به یاد می آورند. هر رنگ می تواند تاثیر روانشناختانه منحصر به فردی داشته باشد و چنین تاثیراتی در طیف گسترده ای از رنگ ها مانند رنگ قرمز که رنگی هیجان انگیز است تا رنگ آبی که نماد کارایی است وجود دارند. رنگی را که برای لوگویتان مد نظر دارید به دقت مورد بررسی قرار دهید تا مطمین شوید رنگ انتخابیتان رنگی درست است و با هویت شرکتتان تناسب دارد.

حرف نمادها : برای اختصارات گیرا

حرف نمادها گونه ای از لوگو هستند که اشاره کوچکی به نام شرکت می کنند ولی تمام حروف نام را عینا هجی نمی کنند. حرف نمادها برای شرکت هایی که دارای نام اختصاری خاصی هستند بسیار مناسبند. بسیاری از بینندگان احتمالا حتی نمی دانند که CNN اختصار عبارت Cable News Network به معنی شبکه خبری کابلی است یا مثلا CW ترکیبی از CBS و Warner Brothers است.

چنانچه مشتریانتان شرکت شما را با یک نام اختصاری می شناسند، استفاده نکردن از حرف نمادها در لوگو شرکت قطعا به ضرر شما خواهد بود. حرف نمادها راهکاری کامل تلقی می شوند زیرا موجز و گویا هستند، قابلیت بصری بالایی دارند و پردازش آن برای افراد ساده است. حرف نمادها از جمله لوگوهای محبوب شبکه های تلویزیونی هستند اما در شرکت های بسیاری مانند 3M و HP نیز مورد استفاده قرار گرفته اند.

در صنعت مد نیز نمونه های بسیار موفقی از استفاده حرف نمادها وجود دارد. مثلا لوگو Louis Vuitton را در نظر بگیرید که نشان منحصربه فرد آن را می توان بر روی تمامی کیف ها و اکسسوری های خط تولید شرکت دید. حرف نماد برند Chanel نیز از جمله لوگوهای شاخصی است که به آسانی درک می شود. چنانچه حرف نمادها به دقت طراحی شوند می توانند حس رضایت و لوکس بودن را منتقل کنند. در دنیای مد، این لوگوها درکاربردهای مربوط به بازاریابی به رنگ مشکی و برای استفاده طرح در محصولات و بسته بندی، بسته به رنگ محبوب روزهای متفاوت در رنگ های مختلفی به کار برده می شود.

در حالی که بسیاری از شرکت هایی که از حرف نمادها برای لوگویشان استفاده می کنند با این حروف اختصاری خوانده و شناخته می شوند، شرکت های فعال در صنعت مد استثنائاتی از این قاعده را به نمایش می گذارند. مثلا برند Louis Vuitton را LV و یا برند Chanel را CC نمی خوانند. نکته ای که در اینجا وجود دارد این است که حتما باید صنعتی که در آن فعالیت می کنید را بشناسید و بدانید که مردم در مکالمات روزمره شان چگونه به کسب و کار یا سازمان شما اشاره خواهند کرد و چگونه با لوگوی شما تعامل می کنند. نشانه ای طراحی کنید که تمامی چنین خواسته هایی را برآورده کند.

با اینکه حرف نمادها از جمله لوگوهای بسیار کارا و گویا هستند، مواردی وجود دارد که این لوگوها کارایی مورد انتظار را نخواهند داشت. چنانچه حروف ابتدایی نام برند شما به کلمه نه چندان جذاب و دوست داشتنی ای اشاره کنند، بهتر است که از استفاده این نوع لوگو صرف نظر کنید. همیشه سعی کنید حروف لوگوتان را چندین بار با صدای بلند و جداجدا بخوانید و آن را از تمام زوایا به خوبی تحلیل و بررسی کنید تا بتوانید بفهمید در نظر اول برای یک مشتری تازه چطور به نظر می آید.

بعضی از عبارات اختصاری به گونه ای طرح شده اند که ذهن مشتری خود جاهای خالی را پر کند و از آن کلمه ای بسازد. مثلا اگر عبارت LSH را ببینید فورا سعی می کنید آن را بخوانید و آن را این طور می شنوید «lush». عبارت ODD نیز کلمه odd را به ذهن متبادر می کند و ممکن است به صورت ناخودآگاه تاثیری منفی و ناخواسته بر برند شما بگذارد. عموما قائل شدن یک حد سه حرفی باعث به وجود آمدن حرف نمادهای قابل قبولی می شود. تعداد کمی از شرکت ها می توانند تا چهار حرف پیش روند مانند ESPN و NASA. البته مخاطبتان را با حروف اضافی گیج نکنید.

همچنین اگر حروف ابتدایی نام شرکتتان مشابه یک شرکت شناخته شده تر است نیز از استفاده حرف نمادها صرف نظر کنید. شرکت Electronic Arts حق انحصار نماد «EA» را داراست پس اگر مثلا شرکتتان Exceptional Athletics نام دارد هرگز به سراغ حرف نماد برای لوگو شرکتتان نروید. بسیار مهم است که حرف نماد انتخابی شما طوری باشد که شما را متمایز کند پس تنها در مواقعی که حروف نام شرکتتان منحصربفرد باشد و بتواند موقعیت شرکت شما را به خوبی منعکس کند، از حرف نماد استفاده کنید.

نمادهای ترکیبی : تکه ای از هرچه که بخواهید

نمادهای ترکیبی هر دو المان حروف و تصویر تشکیل می شوند. برای ساخت یک نماد ترکیبی روش های مختلفی وجود دارد. هم می توان از اسم کامل شرکت همراه با یک تصویر استفاده کرد و هم از حرف نماد و تصویر. بسته به نوع کسب و کارتان، می توانید لوگوی ترکیبی برندتان را نیز در مجموعه لوگوهای شرکت داشته باشید تا در مواقع لازم استفاده کنید. لوگو Reebok بدون ذکر نام شرکت، بر روی کفش ها کاملا قابل تشخیص است اما لوگوی ترکیبی (نام و تصویر همزمان) گزینه بسیار بهتری برای استفاده در کمپین های تبلیغاتی است.

اکثر شرکت های بزرگ لوگوهای ترکیبی را به عنوان لوگوی برندشان استفاده می کنند. به چند دلیل این نوع لوگو انتخاب بهتری است. لوگوهای ترکیبی به واسطه تصویری بودنشان فرصت ابراز خلاقانه را برای برند فراهم می کند و در عین حال به دلیل استفاده از نوشتار در طرحشان، امکان به نمایش درآمدن نام سازمان یا کسب و کار را ایجاد می کنند تا کسانی که به تازگی با برند مواجه شده اند در درک نام و پیام برند مشکلی نداشته باشند.

خطوط هوایی هاوایی آرم ترکیبی بسیار زیبایی را به عنوان لوگو طراحی کرده است که سایه صورت زنی را بر روی برگ نخل به تصویر می کشد. گل هبیوسکوسی که در موهای این زن قرار دارد به سرعت تعطیلاتی شیرین در مناطق استوایی را به ذهن مخاطب می آورد. عبارت «Hawaiian Airlines» که با ظرافت در زیر تصویر موصوف قرار گرفته است، مکمل مناسبی است که به خوبی توجه مخاطب را جذب می کند و اشتیاق سفر به این جزایر را ایجاد می کند.

بسیاری از شرکت ها با ایجاد یک لوگو ترکیبی و همراه کردن تصویر اختصاصی با نام شرکتشان، در میان مشتریان ماندگار می شوند. لوگو Pizza hut بدون آن سطح بام مانند قرمز رنگش ناکامل به نظر می رسد و یا دیدن برند John Deere و فکر نکردن به آن مربع زرد و سبز و گوزن در حال پرش چشمگیر آن لوگو، غیرممکن به نظر می رسد.

تقریبا می توان گفت لوگوهای ترکیبی به درد همه نوع کسب و کاری می خورند. با اینکه این سبک لوگو پیچیده ترین گزینه های طراحی را پیش رو میگذارد، نباید سادگی را از یاد برد. اگر قرار است تصویر و عبارتی را توامان به کار ببرید، دو تا سه رنگ انتخاب کنید و تا جای ممکن از فونت و دستخط ساده ای استفاده کنید. لوگو را خیلی بزرگ کار نکنید و جایی که قرار است آن را بکار ببرید در نظر بگیرید. لوگو دایره ای شکل NASA بر روی پچ و یا پلاک ها ظاهری بسیار حرفه ای دارد. نیازهای کسب و کارتان را به دقت در نظر بگیرید و با بهره گرفتن از لوگوهای ترکیبی بر تمامی این نیازها فائق آیید.

نشان واره برای داشتن تصویری گویا و کوچک

نشان واره ها را می توان به نوعی مشابه لوگوهای ترکیبی ای دانست که در ساختارشان از علامت شکلی، علامت های نوشتاری و یا حرف نماد استفاده شده است. آسان ترین راه برای درک تفاوت نشان واره و لوگو ترکیبی دیدن چند مثال از هر کدام است.

از جمله نشان واره های معروف دنیا می توان به قهوه Starbucks، UPS، TGI Fridays و NBA اشاره کرد. نشان واره ها عموما در یکی از اشکال خاص مانند دایره و یا سپر قرار دارند. نشان واره ها گزینه ای بسیار عالی برای گلدوزی پچ سینه و یا حکاکی هستند. کمپانی ها تولید اتومبیل مانند فورد و BMW به دلیل سهولت حک کردن نشان واره ها بر روی بدنه موتور، از این نوع لوگو استفاده می کنند. در ساختار نشان واره ها، متن مربوطه به جای آنکه در بالا پایین و یا کنار تصویر لوگو قرار بگیرند، در طراحی داخل لوگو لحاظ می شوند. لوگو استارباکس بدون آن دایره سبز رنگش بیشتر شبیه یک لوگوی ترکیبی محسوب می شود که نمایی از یک زن و عبارت Starbucks Coffe در دور آن است اما آن دایره سبز رنگ آن لوگو را به یک نشان واره تبدیل می کند.

نشان واره ها پیچیده تر از دیگر انواع لوگو هستند اما اگر به درستی طراحی شوند می تواند یکی از ایده آل ترین گزینه ها برای کاربردهای حرفه ای باشند.

چه درتلاش برای اجماع المان های بازاریابی موجود باشید و چه بخواهید برند یک شرکت را بازسازی کنید، یک لوگوی تازه می تواند کمک بسیار زیادی به پیشبرد کارتان کند. از این نوشتار و اینوگرافیکی که در ادامه آورده می شود می توانید برای اتخاذ تصمیم درستی که بیشترین تطابق را با نیازهای شرکت شما داشته باشد استفاده کنید. با سفارش یک لوگوی حرفه ای و مناسب برای شرکتتان می توانید گام بزرگی در جهت جذب مخاطبین و ارائه هرچه بهتر برندتان بردارید

مقالات مرتبط


 • اینفوگرافیک روانشناسی رنگها در بازاریابی و برندینگ
  اینفوگرافیک روانشناسی رنگها در بازاریابی و برندینگ

  در مبحث برندینگ رنگ یکی از عناصر پایه برند است برندهای بزرگ از رنگ به عنوان سمبل و تداعی کننده سازمان و برند بهره میگیرند

 • اینفوگرافیک برند شخصی
  اینفوگرافیک برند شخصی

  علاقه مندی های شما :اشتیاق، کلید رسیدن به برند قوی

  مهارت های شما : شخصیت و اشتیاق ،کلید ایجاد برند قوی

  شخصیت و خبره گی : کلید موفقیت است ،در بخشی از بازار وارد شوید که کمتر کسی به سراغ آن می رود

 • لوگو شناسی
  لوگو شناسی

  لوگو، نشانه یا آرم یکی از ابزارهای مهم ارتباط با بیننده و مشتریان بوده و با استفاده از نمادهای قدرتمند بصری می تواند ارزشی ویژه و تاثیری متفاوت بر بیننده القا کند.