Digital
Marketing

اندیشه ی نو طرح نو
10 ایده جالب IGTV (تلویزیون اینستاگرام) برای ارائه برند به مخاطبین

دسته بندی: شبکه های اجتماعی
10 ایده جالب IGTV (تلویزیون اینستاگرام) برای ارائه برند به مخاطبین

 

اگر به دنبال ایده هایی برای نمایاندن برندتان در تلویزیون اینستاگرام (IGTV) هستید این مقاله را دنبال کنید.

اخیرا اینستاگرام در زمینه فایل های ویدئویی کوشش فراوانی کرده است. با اضافه شدن استوری های اینستاگرامی، مدت زمانی که افراد در اینستاگرام صرف می کنند افزایش یافت و به طور میانگین به 32 دقیقه در روز رسید.

مدتی است که اینستاگرام امکان جدیدی (IGTV-instagram TV) معرفی کرده  که می تواند به طور کامل نگرش ما را درباره اینستاگرام تغییر دهد.

 

تلویزیون اینستاگرام یا IGTV

 

IGTV (تلویزیون اینستاگرام) چیست؟

IGTV اپلیکیشن جدیدی در شبکه اینستاگرام است که به طور ویژه برای تماشای ویدئوهای طولانی تر در قاب عمودی طراحی شده است. اکثرا افراد عادت دارند که گوشی هایشان را در حالت عمودی نگه دارند، پس طبیعتا ویدئوها را هم عمودی نگاه می کنند و نباید مجبور شوند برای تماشای یک ویدئو صفحه گوشی هایشان را بچرخانند.

به عبارتی IGTV (تلویزیون اینستاگرام) مشابه یوتیوب است منتها فقط برای ویدئوهای عمودی. در این رسانه شما می توانید محتواهای تولید شده توسط افرادی که دنبال میکنید را تماشا کنید. همچنین ویدئوهای مشابه با ویدئوهایی که اخیرا در این رسانه تماشا کرده باشید نیز به شما پیشنهاد می شود. پیش از اینکه ایده هایی را برای کار با IGTV مطرح کنیم نگاهی به ویژگی های این رسانه می اندازیم:

 

ویژگی های تلویزیون اینستاگرام (IGTV)

 

 IGTV ویژگی های تلویزیون اینستاگرام یا

 

IGTV در واقع تکمیل ایده ویدئوهای عمودی تمام صفحه ای بود که در استوری ها ارائه می شد. در تهیه ویدئوهای IGTV باید به چند نکته توجه کرد:

 1. نسبت صفحات در ویدئهای IGTV 16:9 است. یعنی ویدئوهای شما باید 1080 پیکس عرض و 1920 پیکسل طول داشته باشند.
 2. حداقل مدت زمان ویدئوهای IGTV 15 ثانیه است. در اکانت های معمولی (کوچک و کم فالوئر) این ویدئوها می توانند تا 10 دقیقه طول داشته باشند. رسیدن به این مدت زمان نسبت به زمان 15 ثانیه ای استوری ها و زمان 1 دقیقه ای ویدئوهای داخل پست ها افزایش چشمگیری به حساب می آید. چنین تغییری فرصت های جدیدی را برای سازندگان محتوای شبکه های اجتماعی فراهم می کند. 
 3. اکانت هایی که بیش از 10 هزار فالوئر دارند می توانند ویدئوهای تا یک ساعت را نیز آپلود کنند. متاسفانه اینستاگرام امکان آپلود چنین ویدئوهای سنگینی را از روی گوشی تلفن به شما نمی دهد و برای انجام این کار باید از کامپیوترهای شخصی کمک گرفت.

 

چگونه یک ویدئو عالی برای IGTV  یا تلویزیون اینستاگرام بسازیم؟

 

اینستاگرام پلتفرمی است که یادگیری ساخت ویدئوهای آن برای افراد نسبت به دیگر رسانه ها آسانتر است. تمرکز اینستاگرام بر ایجاد تعامل و صحبت کردن با افراد است.

اگر هنوز نمی دانید که اولین ویدئو IGTV تان باید درباره چه چیزی باشد، می توانید با ویدئوی ساده ای که در آن با مخاطبانتان صحبت میکنید شروع کنید.

IGTV مانند هر رسانه دیگری اصول و قواعد خود را دارد. در ادامه پیشنهاداتی را که به شما در ساخت ویدئوهای بهتر کمک می کند ارائه می دهیم:

 • مطمین شوید که ویدئوهایتان در حالت قاب عمودی گرفته شده باشد.

IGTV پلتفرمی است که برای ویدئوهای قاب عمودی طراحی شده است. شاید برایتان جالب باشد که بدانید هنوز تعداد کثیری از افراد از قاب های افقی برای گرفتن ویدئوهایشان استفاده می کنند. گرفتن ویدئوهای دارای قاب افقی چندان برای مخاطبان شما خوشایند نخواهد بود زیرا مجبور می شوند صفحه گوشی شان را بچرخانند تا بتوانند ویدئوها را تماشا کنند.

 • ویدئوهایتان را خیلی طولانی نسازید.

با اینکه ظرفیت 60 دقیقه ای ویدئو در IGTV به شما حس کار با یوتیوبی جدید را می دهد، اما هنوز برای این کار زود است و نمی توان گفت IGTV در پخش ویدئو به پختگی یوتیوب شده است. این پلتفرم موبایلی هنوز تازه وارد است و اگر بخواهید ویدئوهای طولانی به اشتراک گذارید کاربران حوصله ندارند گوشی هایشان را یک ساعت در دستشان نگه دارند. پیشنهاد می شود که مدت زمان ویدئوهایتان زیر 5 دقیقه باشند. در چنین ویدئوهایی به راحتی می توان نکته مهم را گرفت و به ویدئوهای بعدی رفت.

 • با استفاده از رنگ هایی که با یکدیگر همخوانی داشته باشند به ویدئوهایتان را جذاب تر کنید

حتی اگر تنها حالتی که از یک ویدئو دارید حالت قاب افقی است، می توانید با به کاربرد یک تکنیک ساده آن را در IGTV به اشتراک بگذارید. تکنیکی که باید به کار ببرید این است که یک بک گراند با توناژ رنگی نزدیک به ویدئو انتتخاب کرده و در آن کپشن بگذارید.

ابزارهای پیشنهادی : برای یافتن بهترین ترکیب رنگی برای ویدئوهایتان از ابزار رایگانی به نام coolors.co استفاده کنید. همچنین می توانید کد رنگی آن رنگی که مدنظرتان است را وارد کنید و با استفاده از این ابزار چهار پیشنهاد رنگی متناسب با ویدئویتان دریافت کنید. اگر می خواهید این ترکیب را عوض کنید می توانید با زدن دکمه space ترکیب های رنگی جدیدی دریافت کنید.

صفحه معرفی ویدئویتان در شروع نمایش به اندازه کافی کامل باشد و تا چند ثانیه برای مخاطب نمایش داده شود.

اضافه کردن یک صفحه معرفی به ویدئوهایتان می تواند فکر بسیار خوبی باشد. این صفحه می تواند شامل عنوان و توضیح مختصر و مفیدی از موضوع ویدئو باشد.

به مخاطبان ویدئو زمان کافی دهید تا بتوانند متن معرفی ویدئو را بخوانند و فورا به صحنه بعدی نروید.

 

ایده های ویدئوهای IGTV یا تلویزیون اینستاگرام

تولید کنندگان محتوا می توانند رویکردهای متفاوتی در محتواسازی برای IGTV داشته باشند:

رویکرد اول : کپی کردن ویدئوهای رسانه ها  و شبکه های دیگر در IGTV بدون هیچ گونه تغییر. ابدا فکر نکید که IGTV پلتفرمی مانند دیگر پلتفرم هاست و می توانید ویدئوهایی که از پیش دارید را در آن به اشتراک بگذارید.

  رویکرد دوم : سازگار کردن ویدئوها. اگر ویدئویی دارید که مثلا آن را برای یوتیوب یا پلتفرم دیگری آماده کرده اید، می توانید از آن در IGTV نیز استفاده کنید منتها باید سعی کنید تا جای ممکن این ویدئو را با مشخصات IGTV سازگار کنید. مثلا زمان آن را کمی کوتاهتر کنید، قسمت کوتاهی برای معرفی موضوع و عنوان ویدئو به آن اضافه کنید و مطمئن شوید که در قاب عمودی پخش شود.

رویکرد سوم : یک ویدئو جدید و خلاقانه مختص IGTV بسازید. در این رویکرد شما می توانید کاملا با سلیقه شخصی و خلاقیت هایتان پیش روید و ویدئویی سازگار با این پلتفرم بسازید. در چنین ویدئویی می توانید پشت صحنه یک رویداد خاص و یا ویدئوهایی از عملکرد و اتفاقات روزانه شرکت و برندتان را را به عنوان صاحب یک کسب و کار با مخاطبان اشتراک گذارید.

 

ایده هایی برای ویدئوهای IGTV

 

10 ایده عالی برای توسعه برند در IGTV (+ قالب های رایگان)

در این قسمت 10 ایده جالب برای ویدئوهایی که می توانید در کانال های تلویزیون اینستاگرام به اشتراک بگذارید ارائه می دهیم. در حین ارائه هر کدام از این ایده ها، قالب هایی که برای استفاده در آن ایده مناسبند نیز ارائه می شوند. تنها کاری که بیاد بکنید انتخاب قالب مورد نظر است...

 1. قالبی که خوشتان می آید را انتخاب کنید.
 2. دکمه ویرایش قالب را بزنید.
 3. در این قسمت مستقیما به وبسایت wave.video هدایت می شوید. در این وبسایت می توانید به صورت رایگان اکانت بسازید. توجه داشته باشید که اگر در حال حاضر اکانت این وبسایت را داشته باشید فورا وارد قالبی می شوید که آماده ویرایش است.
 4. حال به سادگی می توانید قالب ها را مطابق داده ها و سلیقه تان ویرایش و آماده کنید.

توجه داشته باشید ایده هایی که در زیر ارائه می شوند را می توانید برای استوری های اینستاگرامی نیز استفاده کنید.

1. سوال و جواب

بخش های سوال و جواب یکی از راه های جالب برای ارتباط برقرار کردن با مخاطبان هستند. اطلاعات ارائه شده در چنین بخش هایی همیشه برای مخاطبان جذاب و شنیدنی است.

برای مثال، می توانید از قالب های سوال استوری ها استفاده کنید و از مخاطبانتان بپرسید که بیشتر دوست دارند درباره چه صحبت شود. سپس با جمع بندی جواب های داده شده، جواب هایی را برای سوالات مخاطبان تهیه کنید و در یک اپیزود IGTV به سوالات پاسخ دهید.

2. اینستاگرام پلتفرمی فوق العاده برای انتشار پادکست هاست.

اگر از کسانی هستید که در تولید چنین پادکست هایی فعالید می توانید از IGTV استفاده کنید و در آنها ضمن معرفی خودتان درباره پادکست ها و موضوعاتشان با مخاطبان صحبت کنید.

تیزر کوتاهی درباره پادکست های آتی تان بسازید و مخاطبان را آگاه و ترغیب کنید تا پادکست های بعدی را دنبال کنند و آنها روی iTunes یا هر پلتفرم دیگری که می خواهند گوش کنند.

3. تمرینات روتین

تنها در آمریکا حدود 25 میلیون نفر وجود دارند که در خانه ورزش و تمرین می کنند. به اشتراک گذاشتن ویدئویی از این تمرینات در IGTV یکی از راه های خوب برای نشان دادن این دوره های تمرین به مخاطبانتان است.

نکته : برای اینکه ویدئوی شما جذاب تر شود و مخاطبان را درگیر کنید، این ویدئوها را روی دور تند تنظیم کنید! یادتان باشد که حتما بر روی این ویدئوها متن هایی درباره تعداد حرکات و یا داده های دیگری از این دست قرار دهید.

4. ویدئوهایی از پشت صحنه

با پست کردن ویدئوهایی از پشت صحنه وقایع و رویدادهای مرتبط با برندتان، زوایای جدیدی از برند و کسب و کارتان را به مخاطبان نشان دهید.  مردم ذاتا کنجکاوند که با فرآیند انجام امور آشنا شوند و دوس دارند حس کنند که طی انجام فرآیند های کسب و کار شما حضور دارند و می توانند ببینند هر چیزی چطور ساخته می شود.

نکته مهم: تیم کاری تان را تشویق کنید تا به صورت رندوم و گاها، فیلم هایی از کسب و کار، محیط و واقعا روزانه کاری را با گوشی هایشان فیلم برداری کنند. معلوم نیست که چه وقت باید ویدئویی از پشت صحنه کارتان به اشتراک بگذارید پس بهتر است چنین ویدئوهایی را از پیش تهیه کرده باشید و هر زمانی که ایده ای برای ویدئو جدید نداشتید از این ویدئوهای پشت صحنه استفاده کنید.

5. ویدئوهایی از رضایت و تجربه مشتریان

یکی از موضوعاتی که در ترغیب مشتریان برای اعتماد به شما و کسب و کارتان بسیار موثر است، شنیدن صحبت های شماری از مشتریان واقعی درباره تجربه ای است که از استفاده محصولات و یا خدمات برند شما داشته اند.  

علاقه و اعتمادی را که مشتریان نسبت به برند شما دارند، با انتشار یک ویدئو از صحبتهایشان در IGTV به مخاطبانتان منتقل کنید.

6. رسپی

اگر یک بلاگر غذا و آشپزی هستید، برای به اشتراک گذاشتن رسپی (دستور پخت) غذاها با مخاطبانتان می توانید از IGTV (تلویزیون اینستاگرام) استفاده کنید. توجه داشته باشید که حتما به ویدئوها متن اضافه کنید تا بینندگان آن ویدئو بتوانند دقیقا متوجه شوند از هر چیزی چه مقدار اضافه کنند و زمان ها را رعایت کنند.

7. معرفی مجموعه سریالی جدید

مجموعه نمایشی سریالی جدیدی برای برندتان بسازید و آن را در IGTV به مخاطبان معرفی کنید. برای اینکه از همان اول بتوانید مخاطبان را درگیر و علاقه مند کنید سعی کنید تا آنجا که می توانید معرفی گیرایی از نام مجموعه سریالی تان داشته باشید.

8. ویدئوهای آموزشی

ایده دیگر برای ساخت ویدئوهای IGTV آموزش هایی است که مردم بتوانند سریعا و در قاب عمودی آنها را تماشا کنند. در زیر مثال هایی از مواردی که می توانید با آنها ویدئوهای جالبی در IGTV بسازید آورده شده اند:

 • آموزش آرایش (میکاپ) صورت

 • توضیح درباره کارایی و نحوه عملکرد یک محصول
 • آموزش انواع مدل های آرایش مو

9. ویدئوهای چند نکته ای

ویدئوهایی که لیستی از چند نکته یا حرکت هستند یکی از بهترین انواع محتوا برای به اشتراک گذاری با مخاطبان است. چنین ویدئوهایی همچنین ابزاری عالی برای تغییر کاربری دادن پست های بلاگ به ویدئوهایی برای IGTV (تلویزیون اینستاگرام) است.

10. بازخوانی یک کتاب، بازبینی یک فیلم و یا تماشای نماهایی از یک رستوران

آیا پیش آمده که اخیرا کتابی برایتان بسیار جالب باشد و یا فیلمی خیلی ذهنتان را درگیر کند؟ در چنین مواقعی می توانید افکار و نقدهایی را که درباره آن موضوع دارید در قالب ویدئوهایی در تلویزیون اینستاگرام (IGTV) به اشتراک گذارید.

 

مقالات مرتبط


 • برندینگ چیست؟
  برندینگ چیست؟

  برند احساس و ادراکی است که درباره یک محصول، یک ایده، یک فرد و یا یک سازمان در ذهن کاربران و مصرف کنندگان شکل میگیرد

 • مدیریت شبکه‌های اجتماعی و اینستاگرام
  مدیریت شبکه‌های اجتماعی و اینستاگرام

  مدیریت شبکه‌های اجتماعی یکی از مهمترین بخش‌های اجرای دیجیتال مارکتینگ برای کسب و کارهای مختلف است. از جمله کارهایی که در حوزه مدیریت رسانه‌های اجتماعی انجام می‌گیرد، تدوین استراتژی برای شبکه‌های اجتماعی مورد نظر، تولید محتوای تخصصی مناسب و مرتبط و اجرای کمپین‌های دیجیتال مارکتینگ است. 

   

 • مدیر شبکه های اجتماعی و دلایل اصلی نیاز به آن
  مدیر شبکه های اجتماعی و دلایل اصلی نیاز به آن

  شبکه های اجتماعی در حال تغییر دادن روش های کسب و کار هستند. امروزه برای افراد و کسب و کارهایی که هوشمندانه از شبکه های اجتماعی استفاده می کنند نتایج و ثمرات بسیار شگفت انگیزی حاصل می شود.  هر تجارتی می تواند با به کارگیری فردی حرفه ای در حوزه تجارت الکترونیک، کلیه امور شبکه های اجتماعی و دیجیتال مارکتینگ خود را به صورت بهینه اداره کند.