Digital
Marketing

اندیشه ی نو طرح نو
برندینگ دیجیتال

دسته بندی: برندینگ
برندینگ دیجیتال

دیجیتال برندینگ اصطلاحی برای توصیف مجموعه روش ها و ابزارهایی است، که با استفاده از آنها کسب و کار را در فضای مجازی و آنلاین به کاربران و مشتریان ارائه می نماید.

برند سازی برای هر کسب و کاری ضرورتی اساسی است. بدیهی است که در عصر ارتباطات آنلاین، برای اینکه بتوان در میدان رقابت باقی ماند، باید در فضای مجازی حضور موثر و فعال داشت و برند خود را به مشتریان نمایش داد.

این حوزه شامل جنبه های مختلفی از بازاریابی چون:  بهینه سازی موتورهای جستجو (SEO)، تبلیغات آنلاین، بازاریابی محتوایی، بازاریابی شبکه های اجتماعی و اینفلوئنسر مارکتینگ  می باشد.

بازاریابی دیجیتال در مقابل برندینگ دیجیتال

  دیجیتال مارکتینگ و دیجیتال برندینگ دو حوزه کاملا مجزا و متفاوت هستند، اما افراد بسیاری آنها را اشتباها به جای یکدیگر به کار میبرند.

 بازاریابی دیجیتال (دیجیتال مارکتینگ) به دنبال ارائه یک محصول خاص بر اساس ویزگی ها و مزیت های خاص آن است، درحالی که برندینگ دیجیتال مساله ظریف تری است.

 دیجیتال برندینگ به جای تمرکز بر ویژگی های خاص یک محصول یا خدمت ، بر ارزش های بنیادی شرکت تمرکز می کند و در تلاش است آنها را به مخاطبان بنمایاند.

برندینگ چیزی نیست که با گذر زمان تغییر چندانی کند و یا با تغییرات محصول و یا توقف تولید یک محصول مشخص از بین برود. برندینگ چیزی است که از شما در ذهن و احساس  مشتری باقی می ماند و اگر زمانی مشتری مجدد به کالا و یا خدمت شما نیاز پیدا کند، تاثیر برندتان اولین چیزی است که به ذهنش  خواهد رسید..

 دیجیتال مارکتینگ به دنیال جذب مشتریانی است که احتمالا یکبار از شما خرید کنند، در حالی که دیجیتال برندینگ به دنبال ساخت ارتباطاتی بلند مدت و ماندگار میان کسب و کار شما و مشتریان است.

بنابراین "دیجیتال برندینگ"  بیشتر یک استراتژی بلند مدت بازاریابی است که به دنبال ساخت هویت برند با استفاده از برنامه و استراتژی های دیجیتال می باشد.

دیجیتال برندینگ

داشتن  استراتژی قوی دیجیتال برندینگ باعث ایجاد ارتباط و تجربه موثری از برند شما شده و در نتیجه مخاطبان شما به درستی می دانند شرکت شما چه چیزی ارائه می دهد.

در این مقاله ابتدا فواید داشتن یک استراتژی صحیح برندینگ را بررسی کرده و سپس به مهم ترین ترندهای "دیجیتال برندینگ"  در سال 2019 می پردازیم.

 

فواید دیجیتال برندینگ

شماری از مهم ترین مزایای دیجیتال برندینگ عبارتند از:

چندکانالی بودن:

داشتن یک برند دیجیتال قوی به کسب و کارها امکان رشد و گسترش در بسترهای مختلف آنلاین را می دهد. تبلیغات آنلاین، تبلیغات در موتورهای جستجو، سایت های گفتگو و پلتفرم های شبکه های اجتماعی شماری از این فضاها می باشند.

حضور در چندین پلتفرم مختلف و رساندن پیام واحد برند از کانال های مختلف مزیت بزرگی است اما باید تلاش شود که در عین حفظ هویت و اصالت پیام و محتوا، پیام ها متناسب با آن کانال خاص و مخاطبان آن اختصاصی سازی شوند.

یکی از بدیهی ترین حقایق دیجیتال مارکتینگ در دنیای امروز این است که نمی توان از طریق فقط یک کانال به طیف گسترده مخاطبان مدنظر دست یافت و برای اینکه پیام به گونه ای موثر به گوش همه مخاطبان برسد باید از طریق کانال های متفاوتی برای هر بخش از مخاطبین استفاده نمود.

چندکانالی بودن

توزیع ویروسی (وایرال):

در فضای دیجیتال توزیع ویروسی پیام فرصت بزرگی برای هر کسب و کاری است. با اینکه توزیع حداکثری یک محتوا در کوتاه ترین زمان ممکن است ما را با چالش هایی مواجه کند، اما می تواند فرصتی فوق العاده برای هر کسب و کاری نیز به حساب آید.

 پخش ویروسی یک پیام لزوما با برنامه ریزی از پیش تعیین شده رخ نمی دهد و گاهی یک پیام ساده در روند بازاریابی محصول می تواند به توزیع ویروسی ختم شود.

 نکته مهمی که درباره برندینگ دیجیتال وجود دارد این است که با واداشتن افراد به عمل یا اقدام (برای انجام لایک، به اشتراک گذاری، کامنت و پیشنهاد کردن آن به دوستانشان) برند را می توان هوشمندانه توسعه داد.

معمولا اینکه پیامی از برند شما به دل مخاطبان بنشیند و به صورت ویروسی توزیع شود شانس زیادی می طلبد، اما برای افزایش این شانس کارهایی می توان انجام داد.

مداومت و حضور موثر در فضاهای آنلاین شرط اول است. سعی کنید تا می توانید در رسانه های مختلف دیجیتال پست بگذارید.

هرچه محتواهای شما فرصت بیشتری برای دیدن شدن داشته باشند، شانس توزیع ویروسی آنها بالا می رود. با اینکه وایرال شدن یک پیام به این سادگی ها به دست نمی آید، اما مداومت در پست گذاری و حضور در شبکه های اجتماعی استراتژی خوبی برای افزایش سهم حضور آنلاین برند شماست.

تعامل:

دیجیتال برندینگ به مخاطبانتان فرصت درگیر شدن با موضوعات مرتبط با برند شما را می دهد و تجربه کاربری یگانه ای برای آنها ایجاد می کند. از جمله راه هایی که به شرکت ها فرصت تعامل با مخاطبان آنلاینشان را میدهد، درج بنرهای قابل کلیک شدن و انتقال به صفحه مورد نظر و خاص می باشد. استفاده از فایل های گیف می توانند بهترین گزینه برای این بنرها و نمایش پیام های مورد نظر باشند.

تمایز رقابتی:

امروزه در تمامی بخش ها رقابت بسیار سنگینی بین شرکت ها وجود دارد و  داشتن مزیتی که شما را از دیگران متمایز کند می تواند سهم بازار بیشتری را بدست آورد، "برندینگ دیجیتال"  با گردهم آوردن نقاط قوت و موفقیت ها برای کسب و کار چنین نقشی را برای شرکت ایفا می کند و به هر کسب و کار کمک می کند تا با ایجاد تاثیری خاص، خود را از رقبا متمایز کند. با حضور در خط مقدم فضای دیجیتال، می توان در رقابت برای کسب سهم بازار و دستیابی به مشتریان هدف بوسیله ابزارهای جدید، پیشرو شد.

ارتباطات بهتر:

 ایجاد یک برند دیجیتال به شما در تسهیل ارتباط با مخاطبان هدف کمک می کند. ارزش های برند در طی سالیان حفظ می شوند و برای اینکه با افراد نسل های جدید ارتباط لازم برقرار شود و در عین حال ارتباط با افراد نسل های قبل از دست نرود، سعی می شود ارزش های سنتی حفظ شده و تنها اندکی تعدیلات در جزئیات صورت گیرد.

افزون بر این، بسیاری از پلتفرم های دیجیتال برای ارتباط بالا با مخاطبان طراحی شده اند. شبکه های اجتماعی نمونه بارزی از این موارد هستند، اما تمام راه هایی که امکان به اشتراک گذاری آنلاین پیام شما را می دهد زمینه را برای دریافت بازخورد از مخاطبان و ایجاد تعامل فراهم می سازند.

برای حفظ ارتباط با مشتریان، چنین روش هایی عموما  بسیار بهتر از بازاریابی سنتی عمل می کنند.

مقالات مرتبط


 • برندینگ چیست؟
  برندینگ چیست؟

  برند احساس و ادراکی است که درباره یک محصول، یک ایده، یک فرد و یا یک سازمان در ذهن کاربران و مصرف کنندگان شکل میگیرد

 • برندینگ و کاربرد آن
  برندینگ و کاربرد آن

  برندینگ در واقع روندی است که طی آن به وسیله ی تبلیغاتی با سبک و سیاق خاص، تصویر و نام منحصربفردی از کالا را در اختیار خریدار می گذاریم.

 • برندد چیست و مزایای ابزار محتوایی برند شده (Branded) در اینستاگرام
  برندد چیست و مزایای ابزار محتوایی برند شده (Branded) در اینستاگرام

  یک کالای برند شده (برندد) محصولی است که توسط یک برند تولید کننده شناخته شده ، تولید وعرضه شده، قابل شناسایی و دارای برچسب و علایم هویت بصری آن برند می باشد.