Digital
Marketing

اندیشه ی نو طرح نو
چگونه برای کسب و کارمان "هویت بصری" موفقیت آمیزی بسازیم

دسته بندی: اینفوگرافیک
چگونه برای کسب و کارمان

 

هویت بصری چیست؟

هویت بصری، نمود بصری برند شماست- المان های خلاقانه ای مانند لوگو، رنگ ها و فونت ها، ظاهر وبسایتتان، ملزومات بازاریابی و پروفایل شبکه های اجتماعی تان. مداومت در انجام، رمز موفقیت در ساخت هویت بصری است.

به عبارت دیگر هویت بصری، المان های مشهود برند مانند رنگ، فرم و شکل است که پیام هایی از برند که نمی توان با کلمات ادا کرد را دربرداشته و منتقل می کنند.

هویت بصری و گام های اولیه

پیش از آنکه حتی شروع به فکر کردن درباره لوگو یا وبسایتتان کنید، باید لحن یا احساس کلی ای که برندتان باید داشته باشد را مشخص کنید.

سوالات زیر را بخوانید و برای هر سوال 3 تا 5  صفتی که به ذهنتان می آید را بنویسید.

 • قرار است با چه گروه یا مخاطبانی کار کنم؟
 • چه مدل افرادی خواهان کار کردن و یا معامله کردن با من خواهند بود؟
 • دوست دارم افراد در مواجهه با برند من چه حسی داشته باشند؟

آیا پاسخ هایتان یک لحن کلی دارند؟

 شاید ببینید که در حال تکرار کلماتی مانند «خلاقانه و بامزه» یا «حرفه ای و انگیخته» باشید. صفت هایی که در بیشتر پاسخ هایتان دیده می شوند می توانند شاخص خوبی برای «تعیین لحن» برند شما باشند.

توجه داشته باشید صفاتی که در پاسخ ها به ظرتان رسیده و آنچه که انتخاب می کنید با لحن برندتان سازگار باشد.

ساخت هویت بصری

ساخت هویت بصری برند جزییات فراوانی دارد. این جزییات در سه فاز دسته بندی می شود.

خلق تصویر برند، بازاریابی آنلاین و بازاریابی آفلاین

1- ساخت تصویر برند

تصویر برند و دیگر داشته های بصری باید با لحن برند ایجاد شده برای برندتان مطابقت داشته باشد و حس و حال مشخص و کلی ایجاد کند. این داشته ها عبارتند از لوگو، پالت رنگی به کار رفته، فونت های انتخابی، الگوها و بافت ها. اینها داشته ها و یا سرمایه های بصری شما هستند که از آنها بارها و بارها در فرآیند برندینگ و بازاریابی استفاده خواهید کرد.

 المان های بصری شما باید به هر آنچه که به کسب و کارتان مرتبط است اضافه شوند؛ از صفحات حضور شما در رسانه ها و شبکه های اجتماعی تا تبلیغات و بنرهای چاپی، بروشور، اوراق چاپی، راهنماها و چک لیست های برند ابزار بسیار مناسبی برای انجام این کارند.

2- حضور مداوم در رسانه های دیجیتال

زمانی که تصویر و داشته های برندتان را تعیین کردید، از آنها در بازاریابی محتوا در رسانه های آنلاین و دیگر فضاهای دیجیتال استفاده کنید. این مکان ها می توانند وبسایت، بلاگ، خبرنامه و یا پروفایل های شبکه های اجتماعی تان و ... باشند. از المانهای هویت بصری برندتان برای حضوری گسترده در رسانه های دیجیتال با استفاده از تصاویر، رنگ ها، فونت ها و دیگر داشته های برندتان کمک بگیرید.

3- حضور در فضای آنلاین و فیزیکی

علاوه بر حضور و نمود آنلاین در رسانه های دیجیتال، باید فضاهای آفلاین و حضور فیزیکی را نیز در نظر بگیرید. این موارد شامل داشته های چاپی مانند کارت ویزیت، استندها، ملزومات بازاریابی مانند بروشورها، تراکت ها، پوشه ها و کلاسورهای آرم دار می باشد. اگر موقعیت مکانی مشخصی متعلق به کسب و کار شما وجود دارد باید سر در و نمادی از برند و کسب و کارتان را برای قرار دادن در آن فضا طراحی کنید. اگر محصولی تولید می کنید، به بسته بندی اختصاصی نیاز خواهید داشت. با توجه به اینکه معمولا رنگ ها هنگام چاپ با چیزی که در کامپیوتر هستند متفاوت می شوند،حتما از یک طراح حرفه ای برای انتخاب بهترین رنگ ها (بر اساس رنگ سازمانی) کمک بگیرید.

هویت بصری برند و نکات مهم دیگر

مداومت و استمرار کلید موفقیت در برندینگ است. این مهم ترین چیزی است که در زمان ساخت برندتان باید به خاطر داشته باشید. یک برند منسجم و همیشگی، کسب و کار شما را به یاد ماندنی و قابل تشخیص می سازد. این مورد به بهبود شناخت برند شما کمک کرده و باعث افزایش فروش می شود زیرا افراد به احتمال زیاد با برندی کار و تعامل می کنند که آن را می شناسند و به آن اعتماد دارند.

ساخت هویت بصری برند کار ساده ای نیست اما به جرات می توان گفت که یکی از بهترین بخش ها برای شروع یک کسب و کار و یا بلاگ است. به خاطر داشته باشید که نمود بصری برندتان باید با لحن برند مطابقت داشته باشد.

اینفوگرافیکی مفید برای ساخت هویت بصری

 

 

مقالات مرتبط


 • برندینگ و کاربرد آن
  برندینگ و کاربرد آن

  برندینگ در واقع روندی است که طی آن به وسیله ی تبلیغاتی با سبک و سیاق خاص، تصویر و نام منحصربفردی از کالا را در اختیار خریدار می گذاریم.

 • آرکتایپ برند
  آرکتایپ برند "کهن الگو" چیست؟ (Archetype)

  AR_ che_ type  آرکتایپ یا "کهن الگو" ناب ترین ،بنیادی ترین و عمیق ترین صفات وجودی بشر از ابتدای پیدایش بوده که در وجود انسان ها می باشد .

 • برندد چیست و مزایای ابزار محتوایی برند شده (Branded) در اینستاگرام
  برندد چیست و مزایای ابزار محتوایی برند شده (Branded) در اینستاگرام

  یک کالای برند شده (برندد) محصولی است که توسط یک برند تولید کننده شناخته شده ، تولید وعرضه شده، قابل شناسایی و دارای برچسب و علایم هویت بصری آن برند می باشد.

6