Digital
Marketing

اندیشه ی نو طرح نو
سئو (SEO) برای هر کسب و کاری مهم و لازم است!

دسته بندی: بهینه سازی سایت
سئو (SEO) برای هر کسب و کاری مهم و لازم است!

 

هر نوع کسب و کار یا  وبسایتی داشته باشید، قطعا افزایش ترافیک آن یکی از اصلی ترین خواسته های شماست.  یکی از دلایلی که سئو اهمیت ویژه پیدا میکند برآورده کردن همین خواسته است. پس قطع به یقین می توان گفت انجام سئو (بهینه سازی موتور جستجو) برای هر نوع کسب و کاری بسیار مهم است و باید در اولویت بازاریابی دیجیتال قرار گیرد.

در دو مورد می توان گفت که انجام سئو (Search Engine Optimozation) چندان ضروری نیست:

 • اگر وبسایتی دارید که مهم نیست کسی آن را ببیند. مثلا اگر وبسایتی دارید که فقط مختص آموزش های داخلی شرکت شماست، لزومی ندارد که سئو کار کنید
 • اگر به دنبال نتیجه/فروش آنی و زودبازه هستید. سئو فرآیندی است که در آن یک شبه نمی توان به موفقیت رسید بلکه نیازمند برنامه ریزی، اجرا و مدیریت مداوم است.

اما سوال اینجاست که سئو چه فایده ای برای کسب و کار شما می تواند داشته باشد که تا این اندازه بر آن تاکید می شود:

 • افزایش ترافیک وبسایت 

هر چه وبسایت دریک کلیدواژه رتبه بهتری بگیرد، ترافیک بیشتری کسب خواهد کرد. طبق مطالعات، لینک اول گوگل به طور میانگین 27.5 % از کلیک های هر واژه را به خود اختصاص می دهد. این بدین معنی است که طبق آمارها  اگر شما در کلید واژه ای موفق به کسب جایگاه لینک اول گوگل شوید، از هر 100 دفعه ای که برای آن کلمه سرچ می شود، 27-28 بازدید از سایت شما صورت خواهد گرفت. هرچه رتبه کسب شده پایین تر باشد میزان کاهش نرخ بازدید چشمگیرتر است.

 • بهتر دیده شدن در فضای آنلاین (وب)

هرچه وبسایت شما به ازای کلمات کلیدی بیشتری رتبه دار باشد و هرچه رتبه های کسب بالاتر باشند، احتمال دیده شدن وبسایت شما توسط مشتریان بالقوه بالاتر می رود. بر اساس آمار، برای اینکه مشتری برند شما را به خاطر بیاورد، باید بین 5-7 بار تحت تاثیر برند شما قرار گیرد. سئو (SEO) واقعا همان چیزی است که برای بهتر دیده شدن در میان نتایج موتورهای جستجو و تحت تاثیر قرار دادن مشتریان نیاز دارید.

 • اعتبار/اعتماد

وبسایتهایی که در نتایج موتورهای جستجو در رتبه های بالاتر صفحه گوگل قرار میگیرند از دید مشتری دارای اعتبار بیشتری هستند و مشتریان بهتر به آنها اعتماد می کنند. 98% جستجوکنندگان در اینترنت، شرکت یا محصولی را انتخاب میکنند که در صفحه اول لیست نتایج قرار دارد. زیرا افراد احساس می کنند نتایجی که در بالاتر نشان داده می شوند نتایج بهتری هستند. امروزه همه دنبال هر چیزی که باشند آن را در گوگل جستجو میکنند و اگر وبسایت شما بتواند در جستجوی انجام شده در لینک های بالای نتایج جستجو قرار بگیرد، وبسایتی معتبر تلقی می شود.

 • برندینگ

احتمال اینکه وقتی مشتریان در جستجوی کالا یا خدماتی هستند مستقیما اسم برند شما را جستجو کنند کم است، مگر اینکه از شرکت های بسیار شاخص در صنعت و بازار خود باشید. اگر مشتریان شروع به جستجو کنند و ببینند برند شما همیشه بین تاپ لینک های صفحه است، شما عمده راه را در ساخت ارزش ویژه برندتان طی کرده اید.

 • کیفیت بالاتر ترافیک وبسایت

مشتریان بالقوه به صورت آنلاین به دنبال سرویس یا خدمات شما می گردند. سئو کردن این امکان را ایجاد خواهد کرد تا هر صفحه ای از وبسایتتان بتواند نقطه ورودی برای ورود مشتریان به وبسایت شما باشد. زیبایی استراتژی سئویی که خوب اجرا شده این است که شما را توانمند ساخته تا در هر مرحله از فرآیند خرید، مشتری را مجاب کنید و هر زمان آمادگی تصمیم گیری برای خرید را داشت، انتخابش شما باشید.

 • سئو (SEO)، سرمایه گذاری برای آِینده کسب و کار شما

زمانی که درباره سئو جستجو و تحقیق کنید، چیزی که قطعا خواهید شنید این است که سئو «یک فرآیند است» و نتایج «یک شبه به دست نخواهند آمد» و البته این عبارات دقیقا صحیحند. زمانی که شما روی سئو سرمایه گذاری می کنید، با علم به این است که ظرف 6-9 ماه آینده نتیجه آنچنانی نخواهید گرفت. به هر حال، زمانی که شروع به سئو کردن میکنید منتظر باشید تا  در آینده پیش رو نتایج مورد نظر بدست آید.

 • نسبت به دیگر کانال های بازاریابی، نرخ بازگشت سرمایه بالاتری ایجاد می کند

بر اساس مطالعات انجام گرفته توسط مجله Search Engine، نرخ  موفقیت و انعقاد قرارداد در مواردی که از طریق سئو به کسب و کار شما جذب شده اند 14.6 % است، درحالی که خروجی موفق دیگر روش ها (مانند ایمیل مستقیم، تبلیغات چاپی و ...) 1.7% است.

 • امکان مشاهده جزئیات درونی مشتریان و رفتار مصرف کننده

سئو امکانی قدرتمند است، زیرا معیارهای زیادی فراهم می آورد که می توانند جزئیات بیشتری درباره بازدیدکنندگان وبسایتتان به شما بگویند. شما نه تنها می توانید مشخصات جمعیت شناختی، علایق، موقعیت جغرافیایی و اطلاعاتی درباره وسیله ای که با آن در حال کار هستند بدست آورید، بلکه می توانید با بررسی اینکه مشتری شما چه کلیدواژه های دیگری را در گوگل جستجو کرده است به اطلاعات ارزشمندی از اینکه در چه مرحله ای از تصمیم گیری است دست پیدا کنید.

 • بازاریابی مقرون به صرفه

سئو یکی از مقرون به صرفه ترین انواع بازاریابی است زیرا شما را به کسانی مرتبط می کند که آنقدر به دانستن جزئیات مایل بوده اند که به گوگل رفته و چیزی مرتبط با محصول یا خدمات پیشنهادی شما را تایپ کرده اند. زمانی که سایت شما از این طریق ترافیک ورودی کسب می کند، مشتری تمایل و علاقه به سرویس یا محصول را دارد. در این زمان مهمترین کارتان مجاب کردن مشتری به این است که شما گزینه درستی برای انتخاب هستید. زمانی که شروع به کسب رتبه های خوب در گوگل کنید، از ترافیک مداومی که برخی کلیدواژه ها و عبارات هر روز و هر ماه ایجاد می کنند بهره مند می شوید، بنابراین همواره جریانی از مشتریان بالقوه به سمت سایت شما روانه خواهد بود. کمتر کانال بازاریابی است که می تواند مدعی ایجاد چنین امکان فوق العاده ای باشد.

 • رقبای شما در حال انجام سئو (SEO) هستند

اگر صنعت شما دارای کالاها/خدماتی است که به صورت آنلاین جستجو می شوند، پس  شما قطعا رقبایی دارید که در حال حاضر بهینه سازی موتورهای جستجو را انجام می دهند. بنابراین اگر می خواهید کسب و کارتان را توسعه دهید و در جایی که کاربران در جستجوی محصول شما هستند حضور داشته باشید، باید برای اجرای SEO سرمایه گذاری کنید. این تنها راه رقابتی بلندمدتی است که وجود دارد، مگر اینکه مردم به دلایلی استفاده از اینترنت برای جستجو را متوقف کنند که آن هم محال است به این زودیها اتفاق بیفتد.

 • بهبود تجربه کاربری (UX) و سهولت استفاده برای کاربران  وبسایت

طبیعتا زمانی که بازدیدکنندگان به سایت شما سر می زنند می خواهید تجربه مثبتی از این بازدید داشته باشند، زیرا این تجربه مثبت همبستگی مستقیمی با برداشت و درک آنها از برند شما دارد. در هر کمپین موفق سئو (SEO تجربه کاربری (UX) و سهولت در استفاده از سایت دو عامل اصلی هستد. گوگل بارها صریحا اعلام کرده است که به سایت هایی که تجربه کاربری بهتری برای مخاطبان وبسایت ایجاد کنند، رتبه بهتری خواهد داد.

 • فروشندگان زمانی برای استراحت، فعالیتشان را متوقف می کنند و میخوابند اما سایت شما همیشه آماده ارائه خدمات است

مزیت فوق العاده بهینه سازی موتور جستجو (SEO) این است که زمانی که رتبه های بهتری در گوگل کسب می کنید، به طور مداوم برای مشتریان بالقوه قابل مشاهده و در دسترسید، روز و شب ترافیک دریافت می کنید و همین بازدیدها ممکن است منجر به فروش شود. اگر شما سایت خود را برای موتورهای جستجو بهینه نکنید و به روال معمول برای فروش تلاش کنید و یا به مشتریان بالقوه ایمیل دهید، مدتی دچار سکون و رکود خواهید بود زیرا آنها ناچارند استراحت کنند، بخوابند و یا به تعطیلات بروند و .... اما کمپین سئویی که هوشمندانه و درست راه اندازی شده باشد می تواند هر لحظه و برای همیشه به عنوان نیروی فروش شما فعال باشد.

 • بخشی از روال ترکیبی کلی بازاریابی

هر کسب و کار موفقی در بازه های زمانی مشخص چندین و چند کانال بازاریابی دارد. بهینه سازی موتور جستجو مکملی عالی برای دیگر کانال های بازاریابی است و همواره باید بخشی از تمامی برنامه های بازاریابی باشد. برای مثال، اگر یکی از کانال های بازاریابی شما تبلیغات در گوگل برای نشستن در لینک های بالای صفحه نتایج باشد، روش ماهرانه این است که شما پروژه سئو را همگام با این هدف اجرا کنید تا زمانی که یک مشتری بالقوه برای آنچه شما پیشنهاد می دهید جستجو می کند، دو لینک از شما را در لیست ارائه شده ببیند. با این کار شما مالکیت بیشتری در صفحه نتایج کسب کرده و احتمال انتخاب شما نسبت به رقبایتان افزایش می یابد.

 • قابلیت سنجش بسیار بالای بهینه سازی سایت

بهینه سازی موتور جستجو به خوبی قابل سنجش است. با استفاده از گوگل آنالیتیک (Google Analitic) می توانید میزان ترافیک و میزان نزدیک بودن روال جاری با اهداف مشخص شده برای جستجو را مشاهده کنید. همچنین به کمک کنسول گوگل می توان دقیقا که دقیقا کدام کلیدواژه هایی که بیشترین ترافیک را به سایت می آورند شناسایی کرد. این مورد داده بسیار ارزشمندی است که تیم بازاریابی شما را برای موفقیت بیشتر توانمند می سازد.

 • SEO هزینه کمتر برای کسب مشتری

ترافیک حاصل از بهینه سازی موتور جستجو رایگان است. اینکه قادر باشید به طور مداوم ترافیک هدفمند به وبسایتتان جذب کنید بدون شک فروش شما را افزایش خواهد داد و از آنجا که این کار خرجی ندارد، هزینه کسب مشتری برای شما کاهش خواهد یافت. بدین ترتیب بازده و سودآوری کسب و کار شما بهبود می یابد.

 • اکنون مردم چگونه و چه چیزی را بررسی میکنند (مشتریان شما عموما در کجا قرار دارند)

بر اساس مطالعات، گوگل در هر ثانیه 40000 جستجو را مدیریت می کند که این عدد برابر است با 3.5 میلیارد جستجو در روز. مشتریان شما دقیقا جستجوگران میان همین جستجو ها هستند! آنها از گوگل برای بررسی و خرید آنچه شما به آنها پیشنهاد می دهید استفاده خواهند کرد.

 • دستیابی به کاربرانی در هرکدام از مراحل فرایند خرید سایت

تولید محتوا و بهینه سازی محتوا برای مراحل مختلف خرید، احتمال انتخاب شما را در زمانی که مشتریان آمادگی انتخاب برای خرید را داشته باشند افزایش می دهد.

می توانید از سئو برای نمایش سوالات متداول احتمالی کاربری که در مرحله هوشیاری قرار دارد استفاده کنید. همچنین می توانید مطالعات موردی یا دیگر انواع محتواهای مفید سئو را برای مرحله تصمیم گیری مشتری تهیه کنید. نهایتا می توانید صفحات نقل قول، کوپن ها و دیگر آیتم های متمرکز بر فروش برای مرحله خرید مشتری ایجاد کنید.

 • رهبر فکری صنعت شما، با تولید محتوای آموزشی

انتشار محتواهای آموزشی در سایتتان نه تنها باعث نمایش شما در لینک های اولیه و تاپ صفحه نتایج جستجو می شود که باعث می شود مخاطب حس کند شما بهترین گزینه هستید، بلکه مداومت در تولید اینگونه محتواها برند شما در جایگاه رهبر فکری صنعتتان قرار خواهد داد.

 • قرار گرفتن در جایگاهی که عمده کلیک ها انجام می شوند

85% از کلیک های جستجوگران در لینک های نرمال صفحه نتایج (لینک های غیرتبلیغی) انجام می شوند و لینک های تبلیغی تنها 15% از تمام کلیک های صورت گرفته برای آن کلیدواژه سهم می برند. پس شما باید همانجایی قرار بگیرید که بیشترین سهم کلیک در آن قرار دارد!

 • تامین حسن شهرت آنلاین شما

شهرت آنلاین شما تاثیر مستقیمی بر چگونگی موفقیت کسب و کار شما خواهد داشت. پیش تر گفتیم که سئو مشخص می کند که مشتریان شما در کجا قرار دارند. کسب و کاری که بگونه ای مثبت و فعال بر روی بهینه سازی موتورهای جستجو برای وبسایتش کار می کند قادر خواهد بود میزان شهرت آنلاین خود را نیز کنترل کند.

 • تضمین صحت نام، آدرس و شماره تلفن کسب و کار شما در سراسر وب

یکی از دیگر عوامل مهم در رتبه گرفتن در حوزه محلی تان، ثبات نام، آدرس و شماره تلفن تماس کسب و کار شما در تمامی دایرکتوری ها و  سایت های اطلاعات مکانی است. اگر در آدرس ها و داده های ثبت شده از شرکت شما تناقضات بیشتری وجود داشته باشد، گوگل در شناسایی آدرس صحیح دچار مشکل می شود. با اجرای بهینه سازی محلی موتور جستجو،؛ این مساله حل شده و دیگر مهم نیست که بینندگان شما در کجا باشند، شما این اطمینان را به آنها می دهید که می توانند آدرس شما را بیابند و با شما تماس بگیرند. بر اساس مطالعات، 71% از مردم اظهار کرده اند که پیش از اولین مراجعه به شرکت ها، آنها را در گوگل جستجو کرده و آدرس آنجا را مجددا چک می کنند.

 • جستجوی اینترنتی در گوگل در حال افزایش است و افت نمی کند

بر اساس داده های منتشر شده توسط موسسه business 2 community، پیش بینی می شود که تا سال 2020 شرکت ها حدود 79 میلیارد دلار برای بهینه سازی موتورهای جستجو (SEO) هزینه خواهند کرد.  همچنین شمار سرچ هایی که منحصرا با گوگل انجام می شوند نیز به طور مداوم در حال افزایش است.

 • به کمک بهینه سازی موتورهای جستجو ارتباط رابطه خود را با مشتریانتان به طور مداوم حفظ کنید

همانطور که در بالا ذکر شد، اگر کسب و کار شما ارائه دهنده کالاها یا خدماتی است که کاربران برای یافتن آنها در اینترنت جستجو می کنند، پس برای یافتن پاسخ پرسش هایشان پیرامون آن محصولات نیز به کمک شما نیاز خواهند داشت. تولید محتواهایی برای کمک به مخاطبان هدف به حفظ مداوم رابطه شما با مشتریان بالقوه تان کمک می کند.

 • آگاهی از برخی داده ها به واسطه اطلاعات حاصل از بهینه سازی سایت

جستجوها ترافیکی روانه وبسایتتان می کنند که اطلاعات حاصل از بررسی این بازدیدها، شما رو متوجه محصول خاص و یا نگرشی جدید می کند. برای مثال، اگر شما یک سرویس ارائه دهنده خدمات نرم افزاری هستید و متوجه می شوید که کاربران بسیاری از طریق کلید واژه «ویجت رایگان» به سایت شما هدایت شده اند و شما ارائه دهنده سرویس های پولی هستید، ممکن است شما را تشویق به ایجاد یک طرح سرویس رایگان خدمات، برای بدست آوردن سهم بیشتری از بازار کند.

 • شما را در کیفیتی مساوی با رقبای بزرگتان قرار می دهد

برای بسیاری از کسب و کارها رقلبت با غول هایی مانند آمازون دشوار است اما بهینه سازی موتور جستجو می تواند به شما کمک کند که زمین بازی را عوض کنید. سازمان بزرگ بروکراسی های بیشتری دارد درحالی که یک کسب و کار کوچک چابک تر است. چابکی بیشتر به شما این امکان را می دهد که که بتوانید بر روی کلیدواژه های بلندتر (چند سیلابی)، تجربه کاربری تمرکز کنید و استراتژیک تر باشید درحالی که آن سازمان بزرگ ملزم است که در چهارچوب های خاصی عمل کند و بسیار دست و پا بسته تر است.

 • پایداری کسب و کار در گوگل

اگر بهینه سازی موتور جستجو به درستی انجام شود، پایداری فوق العاده ای برای کسب و کار شما به ارمغان خواهد آورد. وقتی در کلیدواژه هایی که ترافیک باکیفیتی به سایت شما می آورند رتبه خوبی از گوگل کسب کنید، فروش و مذاکرات موفق بسیاری خواهید داشت. حفظ این جایگاه و در عین حال ساخت فرصت های جدید، متضمن جریان مداومی از ترافیک به وبسایت شماست و به کسب و کار شما فرصت رشد می دهد.

 • ترافیک ورودی هدفمند به وبسایت

مزیت بهینه سازی موتور جستجو (سئو) نسبت به دیگر روش های بازاریابی این است که برای شما جریان قابل ملاحظه ای از ترافیکی هدفمند ایجاد می کند. توانایی به نمایش در آمدن در صفحه اول نتایج گوگل برای کالا یا سرویس خاصی که ارائه میدهید بسیار ارزشمند است. کاربر آنلاین می شود، کلمه ای مرتبط با کسب و کار و خدمات شما تایپ می کند و بر روی لینک های نمایش داده شده در صفحه نتایج کلیک می کند. اینجاست که مخاطب جذب شده بسیار هدفمندتر از حالتی است که شخص از طریق تبلیغ تلویزیونی یا کمپین های تبلیغات ایمیلی با شما آشنا شده باشد، زیرا آنها به گونه ای فعال و پویا به دنبال راه حلی برای موضوعی که در ذهن دارند هستند و شما جواب سوال هستید... این فوق العاده است!

 • محلی، ناحیه ای، ملی، جهانی و .... هیچ اهمیتی ندارد

تصور کنید که قرار است تبلیغات رادیویی یا تلویزیونی را در بازارهای مختلفی پخش کنید و کالا یا خدماتی را در آن ارائه دهید. هزینه انجام چنین کاری بسیار بالا خواهد بود. با استفاده از سئو شما قادر خواهید بود تا به نحوی موثر به مخاطبان  خود در هرجایی که بخواید دسترسی پیدا کنید. هیچ رسانه تبلیغاتی دیگری وجود ندارد که بتواند چنین ترکیب کارا  و منحصربفردی از گزینه ها را مانند سئو ارائه دهد.

در مجموع...

دلایل بسیار دیگری وجود دارد که چرا بهینه سازی موتور جستجو (SEO) تا این اندازه مهم است و باید برای تمامی کسب و کارها مورد توجه ویزه قرار گیرد.

برای مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید

88141747

88141748

مشاوران حرفه ای ما آماده ارائه خدمات و توسعه کسب و کار شما هستند

مقالات مرتبط


 • بهینه سازی سایت یا سئو چیست؟
  بهینه سازی سایت یا سئو چیست؟

  همانطور که می دانید برای حضور و بقا در دنیای کسب و کار  ,داشتن یک وب سایت اجتناب ناپذیر است،اما داشتن صفحات وب در بین میلیون ها میلیون صفحه وب بازخوردی به همراه ندارد

 • اهمیت تولید محتوا در سئو
  اهمیت تولید محتوا در سئو

   

  الگوریتم های گوگل به طور مداوم در حال آبدیت شدن است،خوشبختانه روشهای فریبکارانه که برخی از سایت های در جهت رنک بکار می بردند،نه تنها تاثیری دیگری ندارد،بلکه شامل جریمه گوگل هم می شود

 • ارائه محتوای منسجم
  ارائه محتوای منسجم

  یکی از مباحث مورد توجه در سئو بازاریابی محتوا می باشد .ارائه ایده برای محتوای جالب و گیرا احتمالاً یکی از برجسته ترین چالش های شما محسوب می شود .