Digital
Marketing

اندیشه ی نو طرح نو
برند دربرابر لوگو

دسته بندی: برندینگ
برند دربرابر لوگو

برند دربرابر لوگو: تفاوت ها


برند چیست؟ آیا این یک سوال پیش پا افتاده نیست؟ حتی طراحان و آژانس ها در مورد این تمایز
برداشت اشتباه می کنند، بنابراین وقتی که مشتریان گیج می شوند، من تعجب نمی کنم.
 افراد بسیاری  در کشورمان آن را یکسان می دانند اغلب هنگامی که مشتریان به "مارک ما" اشاره می کنند، آنها در مورد لوگو خود، و نه برند خود صحبت می کنند.

تعدادی ازطراحان، آژانس ها، طراحان وب، شرکت های بازاریابی و موسسات روابط عمومی ادعا می کنند که آنها "برندینگ" می کنند،اما اغلب آنها در واقع به طراحی لوگوو یا هویت بصری اشاره می کنند.
یک برند چیست؟
برند یک ادراک و احساس و روح یک فرد در مورد یک محصول، سرویس یا سازمان است". ساده است اینطور نیست؟ و بسیار بیش تر از یک لوگو و نام در کارت شما دیده میشود.
برند به عنوان مجموعی از همه تجربیات، تاثیرات و دانش فردی درباره محصول، سرویس یا سازمان خود است. این واقعا در مورد مزایای احساسی و عملکرد در مقابل مزایای واقعی یا ویژگی های محصول یا خدمات شماست.
یک برند جایگاه شما در بازار و مزیت رقابتی در کسب و کار است .
لوگو چیست؟
آرم (همچنین به عنوان یک نام تجاری، علامت تجاری، نماد یا نشان تجاری شناخته می شود) علامت گرافیکی و یا علامت چاپی است که سازمان شما را شناسایی می کند. این تنها یک عنصر است، گرچه عنصر بسیار مهم هویت برند شما در سازمان است و به تشخیص، تمایز و یادآوری کمک می کند. لوگوها یک روش ملموس برای بیان برخی از ماهیت و خصوصیات  برند تجاری هستند، اما لوگو هیچ راهی برای نشان دادن همه چیز در مورد برند را ندارد.
لوگو به عنوان یک مفهوم بصری یا امضای سازمان به کار می رود. شما می توانید از لوگو به عنوان "جعبه ابزار برند" فکر کنید که در آن مردم می توانند به طور ذهنی همه اطلاعات ادراکی ( چه مثبت و چه منفی) را برای یادآوری بعد خود ذخیره کنند. این وسیله برای فیلتر کردن و سازمان دادن خاطرات، پیام ها و داده ها در طول زمان است تا در نهایت لوگوی گرافیکی نسبتا ساده و انتزاعی بتواند یک داستان کامل یا تاریخی را دربر گیرد.
 لوگو و آرم خوب ،یک دارایی مهم برند است و راهی است که به شما در متمایز بودن و رقابت، کمک کرده تا  ماهیت خود را به بازار معرفی کنید .
کدام مهم تر است؟
برند قوی و لوگوی مناسب هر دو مهم هستند، اگر چه شما در حال تلاش برای جایگاه سازی شرکت و رشد آن هستید. اما  در نهایت آنچه که مردم   درباره  سازمان شما (برند شما) فکر و احساس می کنند ، بیشترین تاثیر را روی کسب و کار می گذارد.


به عنوان مثال، ممکن است به برخی از شرکت هایی که دارای آرم بسیار قابل تشخیص و خلاقانه ای هستند فکر کنید
اما به خاطر تجربه شخصی خود از محصول و یا آنچه که در رسانه ها دیده اید، هیچ ارزشی برای آن قائل نباشید.
 به همین ترتیب شرکت هایی هستند که به خاطر خدمات با کیفیت و ارزش گذاشتن به حقوق مشتری، اثر و خاطره ی خوب در ذهن مخاطب و مشتری گذاشته و مشتریان دوباره به برند باز می گردند ، حتی اگر لوگوی چندان فوق العاده ای نداشته باشند.

از آنجا که لوگو یا آرم بیشتر ملموس است، بسیاری ازشرکت ها در هنگام تغییر و یا بازسازی تمرکز خود را بر روی آن می گذارند. اما این کار نوش دارو بعد مرگ سهراب است. این به این معنی نیست که آنها نیازی به یک آرم جدید یا باز سازی ندارند،  با این حال  آرم یا لوگو باید حاصل یک فرایند برندینگ گسترده باشد که به دیدگاه سازمان،بیانیه و داستان ارزش گذاری و چگونگی درک و تجارب مشتری مربوط شود و از آنچه که شرکت برای خودش فرض می کند متفاوت است.

ایده این است که از این بینش برای تنظیم محصولات، خدمات، اقدامات، کلمات، تصاویر و غیره استفاده کنید تا بتوانید آنچه را که مشتریان شما در مورد شما فکر می کنند بیشتر تحت کنترل قرار داده و به آن روند رو به رشد مناسبی را بدهید.
واقعیت این است که اکثریت بزرگی از کسب و کارها یک لوگو را به عنوان یک المان زیبای ظریف ایجاد می کنند و سپس
سعی می کنند آن را با معنا و استراتژی بعدی کنار بگذارند.
این معمولا به عنوان یک روکش به جای یک تغییر استراتژیک قانع کننده و یا صدای جدید برای شرکت دیده می شود. اکثر
افرادی که از دید "بازاریابی" به قضیه نگاه میکنند و احساس می کنند که آرم آنها قدیمی است یا دیگر متناسب نیستند، به
صورت آگاهانه یا ناخودآگاه از مسائل و فرصت های بزرگتر برای شرکتشان فاصله می گیرند.
بنابراین  به جای برند در مقابل لوگو ( آرم)، برندو لوگو در کنار هم  صحیح تر است. قدرت واقعی که در پشت یک نشانه می باشد، صرفا در خلاقیت و طراحی لوگوی خود نیست، بلکه در وضوح، تعریف، منحصر به فرد بودن و تفسیر برند بزرگتر در پشت آن است. یک مثال خوب این است که لوگو (آرم) نوک یخی است که بخش قابل رویت یک کوه یخی در بالای خط آب است، اما آنچه تلاش در نشان دادن آن دارد در عمق سازمان زیر ساخت ها و همان زیر آب است که بسیاربزرگتر و عظیم تر است .
امیدوارم که تفاوت ها مشخص و رمز و راز کشف شده باشد.

مقالات مرتبط


 • برندینگ چیست؟
  برندینگ چیست؟

  برند احساس و ادراکی است که درباره یک محصول، یک ایده، یک فرد و یا یک سازمان در ذهن کاربران و مصرف کنندگان شکل میگیرد

 • برندینگ و کاربرد آن
  برندینگ و کاربرد آن

  برندینگ در واقع روندی است که طی آن به وسیله ی تبلیغاتی با سبک و سیاق خاص، تصویر و نام منحصربفردی از کالا را در اختیار خریدار می گذاریم.

 • نام گذاری برند(Naming)
  نام گذاری برند(Naming)

   

  اگر احیانا تاکنون خواسته باشید که برای یک شرکت نامی انتخاب کنید، مطمئنا میدانید که چه فرآیند طاقت فرسایی است. مشکلی که احتمالا در اولین گام به آن برخورد میکنید