Digital
Marketing

اندیشه ی نو طرح نو
سینماگراف در برابر گیف کدام بهتر است؟؟؟

دسته بندی: عمومی
سینماگراف در برابر گیف کدام بهتر است؟؟؟

گیف در برابر سینماگراف، و اینکه انتخاب کدام ترجیح دارد

فضای مجازی برای ما فرصتی برای کاوش و پویش بدون مرز را فراهم می آورد. در واقع، هرچیزی که فکرش را بکنید، تنها با چند کلیک پیش روی شماست. گیف ها و سینماگراف ها یکی از راه هایی هستند که به ما کمک می کنند این مرزها را فراتر و فراتر ببریم و نحوه ارتباط برقرار کردن ما با دیگران را در فضای سایبری متحول کرده اند.

گیف ها

در واقع گیف ها زمانی وارد فرهنگ حاکم بر دنیای مجازی شدند که شهروندان اینترنتی شروع به بریدن و جدا کردن قسمت های جالب و خاص فیلم ها کردند و آنها را با دوستانشان به اشتراک گذاشتند. گیف ها به سرعت به محبوبیتی روزافزون میان مردم دست پیدا کردند زیرا مردم میتوانستند لحظات خاصی از فیلمهایی را با اتفاقات خاصی مرتبط سازند و آن را با دوستانشان به اشتراک گذارند؛ مانند جوک ها و حوادث خنده داری که تنها هر گروه کوچک از دوستان بین خود دارند و باعث سرگرمی آنهاست. کم کم به مانند شکلک ها، گیف ها نیز برای بیان حالات و احساسات در فضای مجازی به کار گرفته شدند.

وبسایت تامبلر یکی از اولین پلتفرم هایی بود که بخوبی توانست از این ویژگی گیف ها استفاده کند و به همین جهت از آن به عنوان فرمانروای به اشتراک گذاری گیف ها در فضای مجازی یاد می شود. هنگامی که از صفحه جستجو استفاده می کنید، نشانگر «گیف»ها را به عنوان یکی از برترین تگ ها می توانید مشاهده کنید. گوگل نیز در موتور جستجویش، فیلتر مجزایی برای گیف ها تعبیه کرد تا بتوان تصاویر متحرک مرتبط با تگ مورد نظر را جستجو کرد. فیس بوک نیز نهایتا در ماه می سال 2015 قابلیت استفاده از گیف ها را در پست هایش ارائه کرد و این امکان برای کاربران فراهم شد تا بتوانند بدون اینکه نیازی به ترک یا جابجایی از صفحه فیس بوک به صفحه ای دیگر باشد، از گیف ها در کامنت ها و پست هایشان استفاده کنند. همچنین این گیف ها با جابجا کردن اسکرول و برگشتن به همان نقطه به طور اتوماتیک درست مث یک ویدیو به نمایش در می آمدند.

اپلیکیشن هایی مانند PHHHOTO گیف های فوری ای ساختند که می توان آنها را در تمامی کانال های اجتماعی به کار برد، و در اپ های دیگری مانند PopKey می توان گیف ها را دانلود نموده و در صفحه کلید آیفون برای استفاده هنگام چت با دوستان استفاده نمود.

ظهور سینماگراف ها

فرمت فایل های سینماگراف همان .gif است ولی در واقع کاملا با گیف ها متفاوتند. اصطلاح «سینماگراف» در سال 2011 توسط دو عکاس به نام های کوین برگ و جیمی بک ابداع شد. این دو عکاس اولین کسانی بودند که با عکاسی های فوق العاده شان در زمینه فشن و مد از مدل معروف، «کوکو روچا» باعث محبوبیت سینماگراف ها شدند.

سینماگراف نتیجه افزودن یک عکس و یک ویدیو به یکدیگر است، به طوری که تنها قسمتی از عکس حالت متحرک پیدا می کند و باقی تصویر حالت ساکنش را حفظ می کند. این ترکیب ایجاد شده به صورت بی وقفه و یک سره به تکرار ادامه میدهد و هدف از این کار خلق تصویری سورئال است، به طوری که گویا زمان در لحظه ای خاص فریز شده باشد.

گیف در برابر سینماگراف

اجازه دهید پیش از هر چیز مقایسه ای از دو تصویر در کنار هم داشته باشیم:

حال سوال این است که چه موقع باید از گیف ها و چه موقع از سینماگراف ها استفاده نمود و تفاوت بین این دو چیست؟

برای اینکه بهتر موضوع را درک کنید به تصویر زیر که مقایسه ای میان نکات هر کدام از این دو است توجه فرمایید:

 

سینما گراف

 

گیف

اگر به گزارش های بی شمار پیرامون ترندهای طراحی وب که اوایل امسال منتشر شدند نگاه کرده باشید حتما به مواردی که به قرارگیری یک سینماگرافیک بزرگ در صفحه هوم-پیج اشاره دارند برخورد کرده اید.

چشم انسان عاشق حرکت است. با وجود اینکه پیش بینی میشود که سینماگراف ها به زودی در زمینه طراحی سایت به یک ترند تبدیل شوند، در حال حاضر وب سایت های کمی از آن استفاده می کنند. در نتیجه این تکنیک هنوز به مرحله بحرانی نرسیده و هنوز می تواندبسیاری از کاربران وب را مسحور کند.

سینماگراف ها که در حقیقت نه می توان گفت به طور مطلق عکسند و نه به طور مطلق ویدیو، چشم ربایان بی نظیری هستند، زیرا قدرت این را دارند تا به قدر کافی بیینده را بفریبند که نگاه کوتاهی به نقطه هدف ما بیندازد. در عصر تبلیغات که امروزه در آن قرار داریم، هرچیزی که بتوان از آن استفاده نمود تا بیینده را وادار به مکث کند (حتی برای یک لحظه کوتاه)، به دلیل جلب توجه وی، یک پیروزی محسوب می شود.

مشخصا تا به امروز یکی از راه های موثر برای جلب توجه بیننده در وبسایت ها ویدیو بوده است. چشم انسان عاشق حرکت است. اما ویدیو (هرچند کوتاه) بسیار حجیم است و مطمینا کاربر را از بابت کندی در بارگذاری صفحه رنجیده خواهد کرد.

اما با استفاده از سینماگراف هم می توانید پهنای باند زیادی صرفه جویی کنید و هم نیاز مذکور به تحرک در صفحه را ارضا کنید زیرا افراد با دیدن سینماگراف ها تحت تاثیر قرار میگیرند. مهمترین نکته در استفاده از سینماگراف به جای ویدیو این است که در سینما گراف می توان ذهن را فریب داد و بدین ترتیب اثرات مطلوب و مورد نظر را بر ذهن مخاطب القا کرد.

اگر خواهان استفاده از یک سینماگرافید، یا می توانید از سینماگراف های موجود که بعضا رایگان نیز هستند استفاده کنید و یا سینماگرافی مختص خودتان بسازید که برای این کار به یک سری تکنیک های کامپیوتری و عکاسی نیاز خواهید داشت.

اینفوگرافیک تفاوت گیف و سینماگراف

 

مقالات مرتبط


 • تفاوت لوگو, آرم و علامت تجاری با برند
  تفاوت لوگو, آرم و علامت تجاری با برند

  از اشتباهات رایج در سطوح مدیریت و عوام استفاده نابجا از واژه های برند به جای نام تجاری, لوگو و آرم است. لوگو فقط نشانی از سازمان است در حالیکه برند ماندگاری نام سازمان در ذهن و روح مشتریان است طبق گفته کاتلر وقتی می توانیم بگوییم برند موفقی هستیم که در روح و قلب مشتری نفوذ کرده و مشتری در هنگام مواجه با چندین نام نیازی به تفکر و تکاپو در ذهن خود نداشته باشد و بی نیاز از تفکر محصول یا خدمات ما را انتخاب نمایند

 • سرویس گوگل تریپز
  سرویس گوگل تریپز

  سرویس گوگل تریپ بواسطه سازماندهی اطلاعات ضروری شما در یک مکان و در دسترس قرار دادن آنها حتی در شرایطی که آفلاین هستید امکان سیاحت در جهان را ساده تر می سازد.

 • برند دربرابر لوگو
  برند دربرابر لوگو

  برند چیست؟ وتفاوت آن با آرم یا لوگو است؟ این یک سوال احمقانه نیست حتی طراحان و آژانس ها در مورد این تمایز
  برداشت اشتباه می کنند، بنابراین وقتی که مشتریان گیج می شوند، من تعجب نمی کنم