Digital
Marketing

اندیشه ی نو طرح نو
آینده از آن بازاریابی دیجیتال است

دسته بندی: بازاریابی و تبلیغات
آینده از آن بازاریابی دیجیتال است

در سالهای پیش رو انتظار می رود که بازاریابی دیجیتال کنترل کامل تجربه مشتری را بر عهده گیرد.

در سال 2016، صنعت رشد بالای 40 درصدی را تجربه کرد و اکنون که در نیمه سال 2017 به سر میبریم، به جرات می توانیم ادعا کنیم که آینده درخشانی در انتظار بازاریابی دیجیتال است.

 چندین عامل در ایجاد چنین رشدی تاثیرگذار بوده اند. در این میان موبایل یکی از مهم ترین عوامل بوده و اکنون نزدیک به نیمی از ترافیک وب را به خود اختصاص می دهد. با اینکه اینترنت مفهوم نسبتا جدیدی است اما تعریف نوع جدیدی از تجربه مشتری را آغاز نموده است. پیش بینی ها و فرصت های زیادی وجود دارند که ترکیب نمودن آنها ضرورت یک تجربه عمیق را ایجاد می کنند.

شخصی سازی مدت زیادی است که وجود دارد، اما داده های در دسترس از افراد و آنچه که در ذهن مخاطبان می گذرد، نحوه کارکرد بازار را متحول کرده است. امروزه مدیران ارشد بازاریابی کار بر فرصت های در دسترس را آغاز نموده و شخصی سازی بیش از پیش در حال انجام است. یکی از اولین پیامدهای چنین اقداماتی هدف گذاری مبتنی بر ژئو (هدف گذاری مبتنی بر جغرافیای محلی) است اما بازاریابی پیشرفته نیازمند ساخت مدل های آماری ای است که مشخص نمایند این علایم در مورد مشتریانی که به محصولات خاصی علاقه مندند به چه معناست و مطابق آن عمل نمایند. نرخ تغییر هم چالش برانگیز و هم هیجان انگیز است. این تغییرات گستره ای از ممنوعیت تبلیغات تا استفاده روز افزون از موبایل را در برمیگیرند و دائما گرایش های جدیدتری نیز در حال ظهورند و همواره این احساس وجود دارد که بازاریابان قادر نخواهند بود که خود را به این تغییرات برسانند.

در پی این روال، در اوج ماندن با این روند و گرایشات، یکی از تاثیرگذارترین عوامل در اداره شرکت ها همگام با تغییرات فوق سریع تکنولوژی و رفتار مشتری است.

فواید بازاریابی دیجیتال

امروزه دیگر همه آنلاین هستد. بازاریابی دیجیتال تنها اپلیکیشن ها و وبسایت ها را دربرنمیگیرد بلکه ساختارهای شبکه ای مانند فیس بوک، اینستاگرام، تلگرام، یوتیوب، توئیتر، پینترست و ... را نیز شامل می شوند. بازاریابی دیجیتالی در زمان حاضر برای شما امکان برقراری ارتباط با انواع مختلفی از گروه های مخاطبان در سراسر جهان را فراهم می آورد. رفتار امروز مشتریان به شکستن مرزهای زبانی، جمعیت شناختی و جغرافیایی کمک نموده است.

در دو سال گذشته، شمار کاربران، حتی در گروه سنی +55 سال، نزدیک به 80 درصد افزایش داشته است. برای نسل جدیدتر، اعداد حاکی از افزایشی حیرت انگیزند. اگر دنبال بازار هدف بزرگ تری هستید، شک نکنید که مشتریان مورد نظرتان آنلاینند!!!

 با انجام تماس های معمولی برای معرفی محصولات به مشتریان بالقوه و جلب اعتماد آنها، در واقع از آنها توقع دارید که بدون هیچ دلیل خاصی به شما اعتماد کنند و این چندان خوب نیست. این مورد همواره میان بازاریابان امری چالش برانگیز بوده است اما فرصت ها تغییر کرده اند. امروزه، اگر مشتریان بتوانند به صورت آنلاین، تاییدی اجتماعی بر کیفیت محصول شما بیابند، احتمال اینکه به سراغ شما بیایند بیشتر است. معمولا مردم تمام چیزهایی که نیاز دارند را به صورت آنلاین جستجو می کند و این آنلاین بودن کار را برای بازاریابان آسان تر می کند تا بتواند آنان را به سوی خط محصول شما هدایت کنند. با ساخت یک کاتالوگ مفید با محتوای خلاقانه، شما قادر به جلب توجه افراد خواهید بود.

به صرفه تر بودن - یکی از باورهای غلطی که همواره میان بازاریابان دیجیتال رواج داشته است این است که تماس های تبلیغی تلفنی ساده گزینه ارزان تری در مقابل سرمایه گذاری های مورد نیاز برای بازاریابی دیجیتال است. انجام پروسه بازاریابی دیجیتال ممکن است کمی زمان ببرد اما این کار سرمایه گذاری است و نتایج بلندمدتی را برای شما به ارمغان می آورد. برای اینکه بتوان در این راه کسب درآمد کرد، باید کارهایی که در آنهال خوب هستید را خود انجام داده و برای آنها زمان صرف کنید و بقیه امور را به دیگران بسپارید. در پایان، از آنجا که از طریق بازاریابی دیجیتال منافع بیشتری حاصل می شود، گزینه ارزان تر و به صرفه تری محسوب می شود.

گسترش دایره عملکرد- در بازاریابی تلفنی، در واقع در یک بازی یک به یک قرار میگیرید. در این حالت به سختی می توان بر شمار قابل توجهی از افراد در زمانی محدود تاثیر گذاشت. حتی با داشتن بهترین بازاریابان تلفنی محدودیت های فراوانی وجود دارد. از سوی دیگر، بازاریابی دیجیتال و ابزارهای آن، این امکان را برای شما فراهم می آورند که مخاطبانتان را به صورت نمایی افزایش دهید.

امروزه، افراد محتواهای مختلف را مطالعه کرده و آن را با لیست قابل توجهی از افراد در ارتباط به اشتراک می گذارند. تنها چیزی که باید از آن اطمینان حاصل کنید این است که محتوای مورد نظرتان قابلیت به اشتراک گذاری و پتانسیل اینکه به صورت ویروسی پخش شود را دارا باشد.

مشتریان بالقوه از حاشیه امن به شما پاسخ می دهد- اگر بتوانید توانمندی و اعتبار خود را ثابت کنید، اعتماد گرایشات خرید و  مشتریان دارای پتانسیل بالا به شما جلب خواهد شد. با استفاده از بازاریابی دیجیتال شما می توانید چنین امکانی را فراهم کنید. از اسناد توصیفی گرفته تا مطالعات موردی و تحلیل ها، همه و همه می توانند در تبدیل گرایشات خرید به مشتریان با پتانسیل بالای خرید مفید باشند.

بازاریابان چگونه می توانند برای آینده ای دیجیتال آماده شوند؟

ظهور تکنولوژی های همراه- متخصصان توصیه می کنند که بازاریابان باید برای همگام شدن با تکنولوژی های جدید همراه مانند ساعت های هوشمند خود را آماده کنند. هدف از این ایده توانمند ساختن بازاریابان برای دسترسی به مشتریان در هر زمان و راه یافتن به زندگی روزمره افراد است.

ترکیب متعادلی از تبلیغات و بازاریابی- همواره از تبلیغات به عنوان توانایی در برقراری ارتباط با مخاطبان ناشناس یاد می شود در حالی که بازاریابی مهارت اداره کانال هایی است که در اختیار دارید. با افزایش استفاده از تکنولوژی در بازاریابی، هم تبلیغات و هم بازاریابی تکامل یافته و امکان ارتباط بهتر و موثرتر با افراد ناشناس ارتباط برقرار می شود.

تکنولوژی های هایبرید کلود – یکی از معظلات همیشگی پیش روی صنعت، ذخیره سازی و ارسال داده ها (دیتا دامپینگ) است که تمامی داده ها به صورت سیستماتیک و بدون استراتژی ای برای ارسال و فوروارد، ذخیره سازی می شوند. اتخاذ رویکرد هایبرید کلود امکان جدا کردن داده های مرتبط و تنظیم آنها به گونه ای متناسب با کسب و کار را فراهم می کند.

تبدیل موبایل به یک اولویت- تجهیزات موبایلی به نحو چشمگیری محبوبیت دیگر تجهیزات دیجیتال را نیز افزایش داده اند. امروزه کارایی و استفاده آسان از گوشی های هوشمند آنها را به یکی از انتخاب های اولیه هر کسی تبدیل کرده است. با اضافه شدن ویژگی ها و آپشن های متعدد به این گوشی ها، در آینده ای نزدیک نقش اصلی در صنعت بازاریابی دیجیتال به عهده این گوشی ها خواهد بود. هم اکنون نیز بازاریابان زیرک با استفاده از گوشی هایشان فرصت های بسیاری خلق می کنند ولی همواره با چالش هایی نیز روبرو هستند.

تسلط بر بینش و ذهنیت مشتری- پیش بینی و درک آینده و برنامه ریزی برای آن پیش از آن که تقاضایی ایجاد شود، هدف است. باید بازاریابان دیجیتال بتوانند موضوعات مرتبط با مشتریانشان را درک کرده و از قدرت تحلیلی شان برای ایجاد ارتباطات و دخیل کردن آنها در موارد لازم استفاده کنند.

امروزه به طور میانگین بازاریابان، 60% از زمانشان را به فعالیت های مرتبط با بازاریابی دیجیتال اختصاص می دهند. با این حال این رقم رو به افزایش است و کمپانی های برتر در حال افزایش بودجه اختصاص یافته به بازاریابی دیجیتال هستند.

با اینکه فرصت های زیادی برای بازاریابی دیجیتال وجود دارد اما در این بین چالش هایی نیز پیش رو هستند. مسلما این مسیر راه بی دردسری نیست ولی مطمئنا منافع زیادی را برای شما به بار خواهد آورد.

ترجمه از منابع بین المللی

 

مقالات مرتبط


  • نکات مهم طراحی یک وب سایت در تجارت الکترونیک
    نکات مهم طراحی یک وب سایت در تجارت الکترونیک

    از لحاظ عملکرد، بایستی قابلیت مناسب را داشته باشد به طوریکه سایت ما صفحات آن به درستی کار کنند و سریع بارگذاری شوند و مستقیما برود به سمت چیزی که مخاطب ما درخواست می کند.