Digital
Marketing

اندیشه ی نو طرح نو
استراتژی بازاریابی دیجیتال و دلایل اهمیت آن

دسته بندی: بازاریابی و تبلیغات
استراتژی بازاریابی دیجیتال و دلایل اهمیت آن

بازاریابی دیجیتال

اگر بخواهید یک استراتژی برای بازاریابی دیجیتال تدوین کنید، از کجا شروع  کنیم؟
 یک استراتژی می تواند به بهترین شکل در دو یا سه  برگ کاغذ A4 در جدولی که استراتژی های بازاریابی دیجیتال و دستیابی  به اهداف هوشمندانه یا SMART GOALS   می باشد.

این اهداف باید بر اساس ویژگی های اهداف هوشمندانه تعیین و نوشته شود، برای رسیدن  به اهداف مسیر ساده تر را پیدا کرده و تدوین کنید.

البته  به نظر می رسد که بسیاری از سازمان ها دارای پلن  جدی نیستند.

 

آیا شما دارای یک استراتژی بازاریابی دیجیتال هستید؟

از سال 2012 تا 2017 بوسیله یک نظرسنجی غیررسمی با موضوع " استراتژی های بازاریابی دیجیتال "  تا چه اندازه مورد استفاده قرار میگیرد.
نتایج نشان می دهند که طی سال های اخیر بهبود قابل توجهی در این زمینه رخ داده است. سال های پیش نتایج نشان میدادند که حدود 60 درصد سازمان ها دارای هیچ گونه پلنی برای بازاریابی دیجیتال نبودند.
امروزه مطابق آمارهای اخیر این درصد به 44 درصد کاهش یافته است اما همچنان این درصد بسیار بالاست و به معنی اینکه بسیاری از سازمان ها بدون هیچ گونه استراتژی ای مشغول کارند.

زمانی که پژوهشی را در راستای گزارش پیرامون مدیریت بازاریابی دیجیتال به انجام رساندیم، خواستار دانستن درصد افرادی بودیم که به دنبال یک نمونه تعریف شده بودند.

نتایج نظرسنجی پیرامون بکارگیری برنامه های بازاریابی دیجیتال در سازمان ها

برنامه های بازاریابی دیجیتال

 

بله- بازاریابی دیجیتال در بطن استراتژی بازاریابی ما در نظر گرفته شده است.

بله- بازاریابی دیجیتال به صورت برنامه جداگانه و مستقلی در امور سازمانمان تعریف شده است.

خیر- ما بازاریابی دیجیتال انجام میدهیم ولی استراتژی ای برای آن تعریف نکرده ایم.

بازاریابی دیجیتال

بنابر این پژوهش ، با برآورد اینکه کمتر از نیمی از شرکت ها فاقد استراتژی دیجیتال هستند نشان داد که نگرش سازمان نسبت به برنامه ریزی در حال بهبود است. چنانچه شما نیز یکی از این شرکت های دارای استراتژی هستید به شما تبریک میگوییم!

رویکردی پیشنهادی برای ایجاد و توسعه یک استراتژی دیجیتال

چه شما دارای یک استراتژی هستید و چه فاقد آن، در قلب رویکرد بینش SMART ( فرصت، استراتژی و اقدام) برای بهبود بازاریابی دیجیتال، محک زدن قرار دارد که هدف آن مقایسه جایگاه فعلی شما برای ارزیابی پتانسیل ها با جایگاهی است که میخواهید در آینده در آن قرار داشته باشید.

اگر هنوز یک استراتژی دیجیتال مارکتینگ ندارید ، دو راهکار ساده برای تهیه یک پلن که می تواند برای شما راهگشا باشد :

کار را با برنامه بازاریابی دیجیتال جداگانه ای که برای سرمایه گذاری و تغییرات در بازاریابی دیجیتال وضعیت تعیین می کند آغاز کنید.

پس از تصویب  این برنامه ، برنامه دیجیتال دیگری که در ترکیب با برنامه بازاریابی کلی شما و بخشی از آن برنامه واحد است ایجاد کنید- برنامه های دیجیتال تماما در راستای روال معمول کسب و کار شما و بخشی از آن است.

استفاده از بازاریابی دیجیتال بدون داشتن یک رویکرد استراتژیک هنوز هم متداول است. بسیاری از شرکت هایی که در این دسته قرار دارند با اینکه از رسانه های دیجیتال استفاده می کنند ولی مشخصا نمی توانند از جستجوها و بازاریابی ایمیلی و شبکه های اجتماعی شان نتیجه قابل توجهی کسب کنند. و با اطمینان  بسیاری از آنها فرصت های کسب اهداف بهتر یا بهینه نمودن کسب و کارشان را از دست می دهند و با چالش ها و مشکلاتی در سازمان روبرو خواهند شد.
 شاید این مسایل و چالش ها برای سازمان های بزرگتر که نیاز به رهبری خاصی دارند از اهمیت بیشتری برخوردار باشند. مسلما در شرکت های کوچکتر نیاز به یک استراتژی کمتر حس می شود.

اکثرشرکت های مشمول در این پژوهش رویکرد استراتژیکی را نسبت به بازاریابی دیجیتال اتخاذ نمودند. از صحبت با شرکت ها دریافتم که ایجاد برنامه های دیجیتال غالبا در دو مرحله صورت میگیرد. ابتدا، یک برنامه بازاریابی دیجیتال جداگانه ایجاد می شود. این امر با نشان دادن فرصت ها و مشکلات و تهیه نقشه ای که مسیر رسیدن به اهداف و استراتژی های خاص برای بازاریابی دیجیتال شامل اینکه چگونه بازاریابی دیجیتال را در دیگر فعالیت های تجاری بگنجانیم مشخص می کند.
 در مرحله دوم، بازاریابی دیجیتال در بطن استراتژی های کلی بازاریابی گنجانده می شود.

اگر استراتژی ای ندارید، یا اگر که میخواهید بررسی های لازم را برای دانستن اینکه کدام مسایل تجاری مهم ترند تا در یک بازبینی استراتژیک گنجانده شوند، موارد و مسایل مهمی   که  در صورت نداشتن استراتژی به آنها برخواهید خورد :

 

 • شما بدون جهت و هدف مشخصی هستید

 بسیار شرکت های فاقد استراتژی دیجیتال ، اهداف استراتژیک شفافی در مورد آنچه خواهان دستیابی آنلاین به آن برای جلب مشتریان جدید بیشتر و یا ارتباطی عمیق تر با مشتریان موجود ندارند. چنانچه شما فاقد اهداف باشید احتمالا به قدر کافی برای رسیدن به اهداف، منابع صرف نخواهید کرد و به تجزیه و تحلیل و بررسی اینکه اهداف حاصل شده اند یا نه نخواهید پرداخت.

 

 • اشتراک آنلاین بازارتان را نخواهید شناخت.

چنانچه تحقیقات کافی درباره تقاضای مشتریان صورت نگرفته باشد، ممکن است تقاضای آنان برای خدمات آنلاین دست کم گرفته شود. و مهم تر اینکه شاید نتوانید بازار خود را درک کنید: کانال های داینامیک با کانال های سنتی ای که دارای انواع گوناگونی از مشخصات و رفتار مشتریان، رقبا، پیشنهادات و گزینه ها برای ارتباطات بازاریابی هستند متفاوت خواهند بود.

 

 • رقبای موجود و استارت آپ ها سهم بازارشان را افزایش خواهند داد.

اگر منابع کافی برای بازاریابی دیجیتال تخصیص نمی دهید و یا از رویکرد تک منظوره ای استفاده می کنید که دارای راهبردهای به خوبی تعریف شده ای نیست، به زودی رقبا سهم بازار شما را خواهند ربود.

 

 • پیشنهاد ارزش آنلاین شما به اندازه کافی قوی نخواهد بود.

پیشنهاد ارزش آنلاینی که به خوبی تعریف شده باشد به شما در ایجاد تمایز در خدمات آنلاینتان کمک خواهد کرد و مشتریان فعلی و جدید شما را تشویق می کند تا از خدمات شما استفاده کنند و به شما وفادار بمانند.

 

 • مشتریان آنلاینتان را به قدر کافی نمیشناسید.

ثابت شده که رسانه های دیجیتال قابل اندازه گیری ترین رسانه تا کنون است. اما تجزیه و تحلیل های گوگل و ابزارهای مشابه، تنها حجم بازدیدها را به شما می گویند و نه تمایل و احساس و تفکر بازدیدکنندگان را. شما برای شناسایی نقاط ضعف و پرداختن به آنها نیازمند استفاده از دیگر گونه ابزارهای فیدبک دهنده از کاربران وبسایت هستید.

 

 • حالت مکمل در کنار دیگر اجزا بازاریابی را از دست ندهید.

دیجیتال مارکتینگ در کنار دیگر رسانه ها کامل می شود. تمامی صاحب نظران بر این امر اتفاق نظر دارند که رسانه های دیجیتال در ترکیب با رسانه های سنتی و کانال های پاسخگویی بهترین کارایی را خواهند داشت.

 

 • بازاریابی دیجیتال در حد اهمیتش، بودجه و منابع انسانی کافی در اختیار ندارد.

 

به هر دو بخش برنامه ریزی و اجرایی بازاریابی دیجیتال منابع کافی  باید تخصیص داده شود ، چون احتمالا کمبود مهارت های ویژه کارشناس بازاریابی دیجیتال نیز حس خواهد  و این امر پاسخگویی موثر به تهدیدات رقبا را دشوار خواهد ساخت.

 

 • شما پول و زمانتان را در امور تکراری اسراف میکنید.

 

حتی اگر منابع کافی نیز تخصیص داده شود امکان اسراف آن وجود دارد. این امر به ویژه در شرکت های بزرگی رخ می دهد که قسمت های مختلف بخش بازاریابی ابزارهای مختلفی میخرند یا از آژانس های مختلفی استفاده می کنند تا وظایف بازاریابی آنلاین مشابهی را به انجام برسانند.

 

 • به اندازه کافی برای پیشگام بودن و کسب بهترین جایگاه چابک نخواهید بود.

اگر به برندهای آنلاین برتری مانند آمازون، دل، گوگل، تسکو و زاپوس نگاه کنید، همگی آنها پویا هستند – رویکردهای جدیدی را برای افزایش و یا حفظ کاربران آنلاین می آزمایند.

 

 • شما بهینه عمل نمیکنید.

تمامی شرکت هایی که وبسایت دارند داده های تحلیلی ای خواهند داشت، اما بسیاری از مدیران ارشد مطمئن نیستند که آیا تیمشان بازبینی و اصلاحات مربوط به سایت را انجام می دهد و آیا برای این امور زمان دارند یا خیر. زمانی که یک استراتژی شما را قادر میسازد تا اصول اولیه را درست و بجا به کار گیرید، پس از آن می توانید تلاش خود را برای بهبود پیوسته جنبه های کلیدی ای مانند بازاریابی جستجو، آزمودن کاربران سایت، بازاریابی ایمیلی و شبکه های اجتماعی به کار گیرید.


 اینها 10 مساله مهمی بودند که می توان با خوب اندیشیدن به یک استراتژی مناسب، از آنها اجتناب نمود.

مقالات مرتبط


 • آینده از آن بازاریابی دیجیتال است
  آینده از آن بازاریابی دیجیتال است

  در سالهای پیش رو انتظار می رود که بازاریابی دیجیتال کنترل کامل تجربه مشتری را بر عهده گیرد.

 • استراتژی دیجیتال مارکتینگ - 10 گام اصلی
  استراتژی دیجیتال مارکتینگ - 10 گام اصلی

  استراتژی دیجیتال مارکتینگ مجموعه‌ اقداماتی است که کمک می‌کند به اهدافتان دستیابی و حضوری موٍثر در فضای مجازی یا آنلاین داشته باشید. استراتژی دیجیتال مارکتینگ اهمیت بسیاری در موفقیت پروژه ها و کمپین های اینترنتی دارد

 • بازاریابی اینترنتی – آنلاین مارکتینگ
  بازاریابی اینترنتی – آنلاین مارکتینگ

  Online Marketing  بازاریابی الکترونیک، بازاریابی دیجیتال و بازاریابی تحت وب، مجموعه فعالیت های هدفمند و تحت استراتژی واحد در ارتباط با معرفی خدمات یا محصولات یک کسب و کار بوده و راهکاری ضروری و سودمند  برای بازاریابی و فروش وآگاهی ازبرند می باشد.