Digital
Marketing

اندیشه ی نو طرح نو
الگوریتم رنک برین

دسته بندی: بهینه سازی سایت
الگوریتم رنک برین

همه چیز در خصوص الگوریتم رنک برین(Rankbrain) گوگل

گوگل از یک فناوری یادگیری ماشینی که رنک برین (Rankbrain) نام دارد به منظور کمک به ارائه نتایج جستجو استفاده میکند. در ادامه این متن درباره این الگوریتم بیشتر می خوانیم.

گوگل از یک سیستم هوش مصنوعی یادگیری ماشینی به نام رنک برین به منظور کمک به دسته بندی نتایج جستجو استفاده می کند.  آیا از خود می پرسید که این الگوریتم چگونه با سیستم رتبه بندی کلی گوگل عمل می کند؟

یادگیری ماشینی چیست؟

یادگیری ماشینی زمانی روی می دهد که یک کامپیوتر بجای آموزش بواسطه انسان و یا پیروی از برنامه هایی با جزئیات دقیق به خود خودی  نحوه ی کارکرد چیزی را می آموزد.

هوش مصنوعی واقعی در حقیقت به معنی زمانی ست که کامپیوتر حداقل در زمینه کسب دانش و برقراری ارتباط به اندازه انسان هوشمند است. عملاً هوش مصنوعی برای اشاره به سیستم های کامپیوتری اطلاق میگردد که به منظور فراگیری و ایجاد ارتباط طراحی شده اند.

بنابراین آیا رنک برین شیوه جدید گوگل برای رتبه بندی نتایج جستجو است؟

پاسخ منفی ست. رنک برین بخشی از الگوریتم جستجوی اصلی گوگل به بیانی دیگر یک برنامه کامپیوتری برای دسته بندی کردن میلیون ها صفحه ای است که گوگل آن ها را می شناسد.

نام الگوریتم جستجوی گوگل چیست؟

همان گونه که پیشتر اشاره شد, الگوریتم جستجوی گوگل هامینگ برد (Hummingbird) نام دارد. برای سالیان متمادی, الگوریتم اصلی از نام رسمی برخودار نبود. اما اواسط سال 2013 گوگل الگوریتم فوق را  نوسازی کرده و آن را هامینگ برد نامید.

 بنابراین آیا رنک برین بخشی از الگوریتم جستجوی هامینگ برد گوگل است؟

الگوریتم هامینگ برد, الگوریتم جستجوی اصلی است درست مثل ماشینی که موتوری اصلی داخل آن است. موتور بخودی خود از بخش های متعددی چون فیلتر روغن, پمپ سوخت, رادیاتور و غیره ساخته شده است.

به همین ترتیب الگوریتم هامینگ برد از بخش های مختلفی تشکیل شده که رنک برین یکی از جدیدترین بخش های آن محسوب می شود.

به ویژه, می دانیم رنک برین بخشی از الگوریتم کلی هامینگ برد است چرا که مقاله بلومبرگ آشکار می سازد که رنک برین به تمامی جستجوها مشابه الگوریتم کلی رسیدگی نمی کند.

در حقیقت در طول چند ماه گذشته, درصد قابل توجهی از تمامی جستارهای گوگل (درخواست های کاربران برای جستجو) بواسطه رنک برین صورت گرفته است.

نیمی از کاربران (افرادی مثل من و شما) متوجه هیچ نکته متفاوتی نشده اند اما طبق برنامه گوگل و های فعلی موجود , این روی آوردن به رنک برین وب سایت را به مکان جستجوی ساده تر و بهتری تبدیل می کند.

ممکن است از خود بپرسید چنانچه تغییر زیادی را حس نمی کنید چرا رنک برین تا این حد بهتر است.

در حقیقت این الگوریتم به جای آنکه یک برنامه از پیش برنامه ریزی شده در پاسخ به موقعیت های خاص به شیوه ای از پیش تعیین شده باشد (همانند آنچه جستجوگر گوگل تاکنون بوده ), می تواند در طول زمان خود را آپدیت کند.

رنک برین دقیقاً چه می کند؟

این الگوریتم به گوگل در ارائه خدمات بهتر به کاربران می کوشد در حقیقت گوگل با کمک این الگوریم آنچه را که حقیقتاً کابر بدنبال آن است را در نتایج جستجوی خود نمایش می دهد و کلید واژه کاربر را جستجو می کند. مثلاً در عبارت دانلود ویدئو های رایگان آموزش سئو آنچه در نتایج جستجو دیده می شود ویدئوهای رایگان سئو است.

مقالات مرتبط


 • الگوریتم پنگوئن
  الگوریتم پنگوئن

  سرانجام پس از دو سال انتظار، الگوریتم پنگوئن گوگل مجددا بروزرسانی شد. این چهارمین بروزرسانی بزرگ است؛ و به گفته گوگل این آخرین بروزرسانی از این سری است.

 • اینفوگرافیک آپدیت های الگوریتم گوگل (بخش اول)
  اینفوگرافیک آپدیت های الگوریتم گوگل (بخش اول)

  موتور جستجوی گوگل در سالهای اخیر محبوب ترین و پر ترافیک ترین موتور جستجو در جهان تبدیل شده و برند گوگل به برند برتر و اول جهان  تبدیل شده است .

 • Black hat seo
  Black hat seo

  استفاده از تکنیک های سئو درجهت رضایت مشتریان و رعایت تمام قوانین و اصول در این مسیر را سئو کلاه سفید می گویند.