Digital
Marketing

اندیشه ی نو طرح نو
(Mockup)موکاپ چیست؟ و اهمیت کاربردی آن

دسته بندی: عمومی
(Mockup)موکاپ چیست؟ و اهمیت کاربردی آن

ایجاد موکاپ های حرفه ای برای هر بازاریاب یا صاحب کسب و کار بسیار مهم است. موکاپ ها به برقراری ارتباط بین ایده های طراحی محصول شما با همکاران، سرمایه گذاران و مشتریان کمک می کنند.

 موکاپ ها ابزارهای بازاریابی بصری باورنکردنی هستند.

اما موکاپ دقیقا چیست؟ اگر یک طراح حرفه ای نیستید چگونه می توانید آن را بسازید؟  ما برای همه اینها پاسخ داریم.

در این مقاله به چیستی موکاپ، انواع مختلف موکاپ ها، چرایی اهمیت موکاپ ها و موارد دیگر خواهیم پرداخت.

موکاپ چیست؟

موکاپ یک رندر هنری از یک طرح یا محصول یا  سرویس است و محصول را درعمل به نمایش می گذارد. موکاپ می تواند یک موکاپ، تصویر یا صحنه از یک طرح و یا محصول پیشنهادی باشد و معمولا برای نمایش، آموزش یا تبلیغ استفاده می شود.

مفهوم موکاپ ‌ها برای همیشه وجود داشته است و می‌توان آن‌ها را به اشکال مختلفی مانند  ماکت ، طراحی دستی یا فیزیکی ساخت.

امروزه  به لطف فناوری  نیازی نیست که یک هنرمند حرفه ای باشید یا ساعت های بی شماری را صرف طراحی موکاپ خود کنید.

اکنون می توانید در زمان کوتاهی یک موکاپ بسازید و با با یک ابزار آنلاین  سرعت ایجاد،  تا را به سرت  در زمان، انرژی و هزینه گرانبها صرفه جویی کنید.

با استفاده از موکاپ ‌ها، می‌توانید از فرضیات و سردرگمی‌های ناگفته جلوگیری کنید و با همكاران و مشتریان خود به تفصیل درمورد آنچه كه محصول یا طرح نهایی خواهد بود، قبل از شروع فرآیند ساخت نمایش و عیب یابی کرد.

همچنین می‌توانید از موکاپ ها برای به اشتراک گذاشتن ایده‌ها یا رندرهای محصول با مشتریان استفاده کنید تا آنها قبل از خرید، تصور بهتری از آنچه می‌خرند داشته باشند.

انواع موکاپ

در تمام صنایع، موکاپ ها برای تجسم محصول قبل از تولید مفید و آموزنده هستند.

به دلیل تنوع زیاد در نیازهای صنعت، انواع مختلفی از موکاپ ها وجود دارد، مانند:

 • موکاپ های طراحی
 • موکاپ های چاپی
 • موکاپ برند
 • موکاپ های محصول
 • و موارد دیگر

ما تلاش میکنیم داریم برخی از رایج‌ترین انواع موکاپ ‌ها بررسی کنیم، تا بتوانید  بهترین وجه مطابق  با نیازهای صنعت  یا سرویس شما را پیدا کنید.

موکاپ های چاپی

موکاپ چاپی رندر واقعی از مواد چاپی بالقوه است و می تواند برای تجسم ظاهر آن پس از چاپ استفاده شود.

با ایجاد یک موکاپ چاپی، می توانید طرح خود را بر روی آگهی ها، بنرها، کارت پستال ها و تقریباً هر ماده چاپی دیگری مجسم کنید.

جدا از تأیید طرح کلی طرح، موکاپ های چاپی می توانند به تأیید خوانایی اندازه فونت قبل از چاپ هم  کمک کنند.

موکاپ ‌های چاپی می‌توانند با آزمایش و نمونه‌برداری از ایده‌های طراحی، در زمان، استرس و هزینه شما صرفه‌جویی کنند و حتی به حفظ محیط زیست هم کمک کنند.

علاوه بر این، موکاپ های چاپی برای ایجاد تصاویر بصری از کاتالوگ ، کتاب‌های الکترونیکی و سایر مواد بازاریابی قابل چاپ شما عالی هستند. از یک اسکرین شات خسته کننده از صفحه جلد د استفاده نکنید. در عوض، یک موکاپ چشم نواز ایجاد کنید.

موکاپ های دستگاه  Device Mockups

موکاپ  دیوایس یک رندر عکس از یک دستگاه الکترونیکی است که در آن صفحه دستگاه مانند تلفن، تبلت، صفحه نمایش رایانه یا ساعت هوشمند می تواند با طرح شما جایگزین شود.

موکاپ ‌های دستگاه در بازاریابی مفید هستند زیرا می‌توانید برنامه یا صفحات وب خود را با طرح‌های بصری جذاب به نمایش بگذارید، نه اینکه یک اسکرین شات خسته کننده را به اشتراک بگذارید.

این نوع موکاپ برای شرکت‌های فناوری در مرحله توسعه نیز عالی است تا به تصمیم‌گیری در مورد ظاهر برنامه یا صفحه وب آنها کمک کند.

برای شرکت‌های کوچک فناوری،استارت‌آپ ها، یک موکاپ دستگاه می‌تواند به آن‌ها کمک کند تا برای یک فصل در هزینه‌های توسعه صرفه‌جویی کنند و به آن‌ها اجازه دهد روی کارهای دیگری مانند تحقیق و بازاریابی تمرکز کنند.

موکاپ برندینگ

موکاپ برندینگ تصویری است که با آرم، شعار یا سایر مواد برندینگ یک شرکت بر روی محصولات کالا ارائه می شود.

شما می توانید با اقلام مختلف  مانند دفترچه یادداشت، فنجان، خودکار و سایر اشیاء ، آگاهی و وفاداری برای برند خود ایجاد کنید.

موکاپ های برندینگ می‌تواند برای کسب‌وکارهایی که در نظر دارند یک کمپین بازاریابی جدید را شروع کنند مفید باشد. به عنوان مثال، سناریویی را در نظر بگیرید که در آن یک کسب و کار محلی مقدار کمی پول را برای تبلیغات کنار گذاشته است.

قبل از اینکه تصمیمی برای صرف بودجه برای مجموعه‌ای تصادفی از اشیاء برندد گرفته شود، می‌توان به صاحبان کسب‌وکار چند موکاپ را نشان داد و به آن‌ها کمک در تصمیم گیری کمک  کذد تا  اقلام خاصی را برند کنند.

لازم نیست اقلام برندد شده به طور دقیق با محصولات اصلی شرکت مرتبط باشند.

برای مثال، یک رستوران محلی کوچک غذا می‌فروشد، اما ممکن است خودکارهایی را که آرم‌هایشان روی آن‌ها وجود دارد، بفروشند یا هدیه بدهند.

اگرچه رستوران ارتباط چندانی با نوشتن ندارد، اما با قرار دادن لوگوی خود بر روی خودکارها، آنها می توانند برند خود را گسترش و در ذهن مشتریان قرار دهند.

موکاپ های برندینگ به شما امکان می‌دهند این طرح‌ها را تجسم کنید و ببینید کدام ایده‌ها برای نیازهای شرکت شما مناسب هستند.

موکاپ های بسته بندی

موکاپ بسته‌بندی نشان‌دهنده تصویری از برند شما است که روی اقلام بسته‌بندی مختلف قرار داده شده است.

این ممکن است شامل جعبه ها، کیسه های پلاستیکی، بگ و کیسه های کاغذی و سایر مواد بسته بندی مختلف باشد.

در بازاریابی، بسته بندی مناسب کالا بسیار مهمتر از ارسال محصول در یک جعبه یا کیف است.

بسته بندی یک کالا یک پیام بصری ناخودآگاه در مورد کیفیت کالای داخل بسته به مشتریان ارسال می کند.

یک موکاپ بسته بندی می تواند به تولید بسته بندی با کیفیت و زیبا کمک شایانی کند.

اندازه فونت، رنگ فونت، رنگ پس‌زمینه و متریال مورد استفاده، سؤالاتی هستند که طبیعتاً با ایجاد یک موکاپ بسته‌بندی پاسخ داده می‌شوند.

خلق یک موکاپ به شما کمک می‌کند بسته‌بندی برندد شده داشته باشید که با ارزش‌های شرکت شما مطابقت داشته باشد و یک تجربه جعبه‌گشایی ایجاد کنید که مطمئناً تأثیری ماندگار بر مشتریان خواهد گذاشت.

موکاپ های محصول

موکاپ محصول یک نمایش دیجیتال واقعی از طراحی محصول است. معمولاً در شروع یک پروژه جدید برای کمک به تیم کمک می‌کند تا چشم‌اندازی برای نتیجه نهایی طراحی محصول داشته باشد.

موکاپ های محصول نیز در تبلیغات استفاده شده است. به عنوان مثال، بسیاری از فروشگاه‌های تجارت الکترونیک ترجیح می‌دهند از موکاپ های تی‌شرت با طراحی بر روی یک الگوی ماکت پیاده سازی کنند، تا اینکه عکس‌برداری از پیراهن  واقعی و سپس اعمال  تغییر و اصلاح آن.

موکاپ های شبکه های اجتماعی

موکاپ رسانه‌های اجتماعی یک رندر دیجیتالی از سایت‌های رسانه و شبکه ‌های اجتماعی مختلف است که به شما امکان می‌دهد محتوای خود را قبل از ارسال و درج در سایت رسمی و رسانه مجسم کنید.

با توجه به اینکه نزدیک به 55 درصد از کل ترافیک اینترنت  بوسیله دستگاه های تلفن همراه ایجاد می شود ، مهم است که تصاویر، ویدیوها و پست های شما نسبت مناسبی برای دستگاه های تلفن همراه داشته باشند.

موکاپ ‌های رسانه‌های اجتماعی یک راه عالی برای کسب‌وکارها و برندها هستند تا تناسب ابعاد و کنار هم قراری پست‌های خود را بررسی کرده و مطمئن شوند که به درستی کادر بندی و قالب‌ شده‌اند و برای همه انواع دستگاه‌ها و گچت ها پاسخگو هستند.

علاوه بر این، موکاپ های رسانه‌های اجتماعی می‌توانند تصاویر و محتوای ارزشمندی برای گنجاندن در پست‌های وبلاگ، برنامه‌های بازاریابی و  حتی اشتراک‌گذاری در رسانه‌های اجتماعی باشند.

چرا به موکاپ نیاز دارید؟

بدون موکاپ، ارائه توضیحات واضح به مخاطبان و ترسیم  از آنچه می خواهید بسازید یا بفروشید، می تواند بسیار چالش برانگیز باشد.

از آنجایی که بیش از 65 درصد از مردم جهان به عنوان یک یادگیرنده بصری شناخته می شوند، ممکن است ایده خوبی باشد که یک وسیله کمک بصری مانند یک موکاپ را برای به اشتراک گذاشتن ایده ها و محصولات خود ایجاد کنید.

موکاپ ها پتانسیل را نشان می دهند. موکاپ های را می توان در هر بخش استفاده کرد. از طراحی تا بازاریابی ، جلسات هیئت مدیره و یا  تحقیق و توسعه، همه می توانند از موکاپ ها استفاده کنند و از مزایای استفاده از موکاپ بهره ببرند.

با ایجاد یک  موکاپ حرفه ای، مخاطبان هدف شما می توانند محصول شما را به شیوه ای هیجان انگیز، تمیز و حرفه ای تجسم کنند.

یک موکاپ می تواند:

 • به تجسم یک هدف نهایی کمک کند
 • یک تیم متحد ایجاد کند
 • سرمایه گذاران را جذب کند
 • عرشه زمین را برای دخاطبان هدف شخصی سازی کند
 • کتابخانه دارایی های بازاریابی خود را گسترش دهید
 • مخاطبان خود را درگیر کنید
 • تولید سرنخ را افزایش دهید
 • به مشتریان در تصمیم گیری برای خرید کمک کنید

سودمندی موکاپ ها اثبات شده  و روشی ارزان و موثر برای تبلیغات در بخش بازاریابی هستند.

تیم های بازاریابی سال ها از موکاپ ها برای ارائه تبلیغ خوب و حرفه ای استفاده کرده اند. روشی مناسب برای ترغیب مشتریان و اقدام به خرید محصول می باشد.

تیم های طراحی نیز موکاپ ها  استفاده فراوان و سود برده اند. با تجسم هدف نهایی، یک موکاپ می‌تواند به عنوان راهنمای تیم عمل کند تا بدانند چه چیزی طراحی  و پروسه چیست.

 یک موکاپ با طراحی خوب تضمین می کند که تیم شما در همان صفحه قرار دارد، در یک مسیر حرکت می کند و محصولی را تولید می کند که مطابق با طرح اصلی باشد.

بهترین ابزار ها برای ایجاد موکاپ

وقتی نوبت به ساخت موکاپ‌ها می‌رسد، داشتن ابزارهای مناسب برای کار می‌تواند باعث ایجاد یا شکست تجربه شود.

در اینجا بهترین نرم افزارها برای ایجاد موکاپ های سفارشی شده با توضیح مختصری آورده شده است.

ابزار شماره 1: Visme

هنگامی که می خواهید به راحتی یک ماکت با کیفیت بالا از طرح خود را با کمترین تلاش ایجاد کنید، بهترین ابزار برای این کار Visme است.

به طور سنتی، موکاپ ها به صورت دستی توسط طراحان، توسعه دهندگان یا عکاسان حرفه ای ساخته می شوند

Visme دارای طیف گسترده ای از الگوهای موکاپ برای انتخاب است که بدون زحمت طرح شما را در صحنه پیاده سازی می کند.

با یک کلیک و درگ ساده، می توانید لوگو یا طرح خود را در ویرایشگر وارد کنید و بلافاصله موکاپ حرفه ای شما را تولید می شود.

ابزار شماره 2: Figma

Figma یک ایستگاه طراحی UI/UX مبتنی بر وب است.

Figma در حالی که فقط به ایجاد موکاپ های برنامه و وب‌سایت محدود می‌شود، یک پلتفرم غنی از ویژگی‌ها است که بر طراحی و توسعه front-end متمرکز است. در چند سال گذشته برای جامعه توسعه وب به یک استاندارد صنعتی تبدیل شده است.

Figma همچنین به شما امکان می دهد کار خود را با دیگران به اشتراک بگذارید و در زمان بر خط با دیگران همکاری کنید.

Figma هر ویژگی شی ایجاد شده شما را ردیابی می کند، بنابراین وقتی می خواهید برنامه وب خود را ایجاد کنید، تمام اطلاعات دقیق مربوطه وجود دارد.

اگر به دنبال ابزاری برای انجام یک پروژه UI هستید، Figma ممکن است برای شما و تیمتان مناسب باشد. موکاپ‌های

ابزار شماره 3: Adobe Photoshop

Adobe  از  نرم افزارهای  پر آوازه جهان است. حتی افراد خارج از دنیای طراحی نام فتوشاپ را شنیده اند و دلیل خوبی هم دارد.

فتوشاپ یک ابزار طراحی است که به شما امکان می دهد تا هر پیکسل یک تصویر را دستکاری کنید.

در مورد موکاپ ها، فتوشاپ ابزار قدرتمندی است که به شما امکان می‌دهد لایه‌های تصاویر را با یکدیگر برش داده و ادغام کنید تا یک تصویر واحد ایجاد کنید.  با موکاپ ایجاد شده  شما به صورت دستی طرح خود را روی اشیاء مختلف قرار می دهید.

در حالی که فتوشاپ به شما کنترل کامل بر روی تصویر خود را می دهد، این میزان کنترل با هزینه منابع گزافی بر روی رایانه شما همراه است.

از آنجایی که فتوشاپ مانند Visme و Figma مبتنی بر فضای ابری نیست، ممکن است رایانه شما نتواند برنامه را بدون مشکل اجرا کند یا حتی اصلاً اجرا نشود.

 باید سخت افزار سیستم خود را بررسی کنید و ببینید که آیا دستگاه شما توان اجرای موکاپ در  فتوشاپ را دارد یا خیر.

ابزار شماره 4: Adobe Illustrator

Illustrator یک پلتفرم طراحی گرافیکی مبتنی بر بردار است که توسط Adobe ایجاد شده است. 

از آنجایی که ایلاستریتور از وکتورها استفاده می کند، می توانید طرح خود را بدون نگرانی در مورد تراکم پیکسل کم و وضوح ضعیف بزرگ کنید. این یک ویژگی عالی برای طراحی لوگو، فونت و حتی طراحی است.

ایلاستریتور شبیه فتوشاپ است به این معنا که همه طرح های شما باید به صورت دستی ایجاد شوند و نیاز به تخصیص منابع سنگین از رایانه شما دارند.

فتوشاپ و ایلوستریتور نیز به دلیل نیاز به ساعت های زیادی آموزش برای انجام ابتدایی ترین عملکردها بدنام هستند.

با این حال، اگر می دانید چه کاری انجام می دهید یا می خواهید چند صد ساعت برای یادگیری این نرم افزار وقت بگذارید، Photoshop و Illustrator را امتحان کنید.

برای طراحی و یا پیاده سازی  ایده های تصویری با استفاده از پلتفرم نمایشی موکاپ می توانید از تجربیات ما در پارس نمودار بهره ببرید.

 

مقالات مرتبط


 • طراحی آرم تجاری حرفه ایی و عالی | اینفوگرافیک
  طراحی آرم تجاری حرفه ایی و عالی | اینفوگرافیک

   لوگو چیزی بیش از یک طرح و تصویر زیبا است که مشتریان در حین استفاده از  محصول یا خدمات به آن نگاه کنند. این چهره و نمایه  یک برند کامل است

   

 • برند دربرابر لوگو
  برند دربرابر لوگو

  برند چیست؟ وتفاوت آن با آرم یا لوگو است؟ این یک سوال احمقانه نیست حتی طراحان و آژانس ها در مورد این تمایز برداشت اشتباه می کنند، بنابراین وقتی که مشتریان گیج می شوند، من تعجب نمی کنم

 • 5 سبک مختلف برای لوگو (نشانه) – لوگوی شما چه سبکی است؟
  5 سبک مختلف برای لوگو (نشانه) – لوگوی شما چه سبکی است؟

  لوگو (نشانه) یکی از مهم ترین المان های تصاویر ترغیب کننده شرکت هستند. لوگو شما در کنار تمام آیتم های بازاریابی و هویت بصری، از صفحه وبسایت شما تا یونیفرم پرسنلتان ظاهر می شود.