Digital
Marketing

اندیشه ی نو طرح نو
دیجیتال مارکتینگ (بازاریابی دیجیتال) و ترندهای سال  2019

دسته بندی: بازاریابی و تبلیغات
دیجیتال مارکتینگ (بازاریابی دیجیتال) و ترندهای سال  2019

دیجیتال مارکتینگ (بازاریابی دیجیتال) هم مانند دیگر حوزه های علمی و حتی بیشتر از مابقی حوزه ها در معرض ترندهای جدید است. مدت زیادی تا آغاز سال جدید میلادی (2019) نمانده و با تغییر سال، تغییرات مهمی در حوزه های مختلف دیجیتال مارکتینگ و بازاریابی اینترنتی مانند شبکه های اجتماعی، تبلیغات پولی آنلاین، بازاریابی محتوایی و بهینه سازی موتورهای جستجو (SEO) نیز در حال وقوع است. اگر فردی هستید که وب سایتی دارید و یا کارآفرینی هستید که در حوزه دیجیتال فعالیت میکیند، دانستن ترندهای روز بازاریابی دیجیتال که در مدت کوتاهی تغییراتی شگرف در وضعیت کسب و کار شما ایجاد می کنند به شما در سازگار کردن استراتژی های کسب و کارتان کمک بزرگی خواهد کرد. با اینکه منظور کردن این ترندها در استراتژی های کسب و کارتان بسیار مهم است اما نباید از به کارگیری ایده های جدید و شخصی در کسب و کارتان غافل شوید و همواره تلاش کنید پا از این چهارچوب ها فراتر بگذارید و به کمک متخصصان حوزه بازاریابی دیجیتال ترندهای جدیدی بسازید.

تحول کسب و کارهای دیجیتال و هوش مصنوعی

هوش مصنوعی (Artificial Intelligence - AI) در صنایع بزرگ بسیار به کار می رود و دیجیتال مارکتینگ نیز یکی از این حوزه های عظیم است. در حال حاضر هوش مصنوعی با استفاده از اطلاعاتی که از شبکه های اجتماعی و پست های وبلاگ ها به دست می آورد، برای تحلیل رفتار مصرف کننده و الگوهای جستجوی کسب و کارهای بزرگی به کار می رود. هوش مصنوعی به مالکان کسب و کارها کمک می کند تا بدانند چگونه مصرف کنندگان، محصولات و خدمات آنها را می یابند و چگونه می توان تجربه کاربری (UX) مصرف کنندگان را بهبود داد. ربات های چت (chatbots) یکی از مثال های محبوب این امرند. ربات های چت برنامه هایی هستند که برای تقلید رفتار انسانها از روی صدا یا متن ها طراحی شده اند. از سال 1960 که این ربات ها ساخته شدند تا امروز راه زیادی طی شده است. با بهره گیری از هوش مصنوعی، این ربات ها روز به روز در حل مسائل پیچیده و پاسخ به تقاضاهای مختلف موثرتر عمل میکنند زیرا آنها از مکالمات مشتریان می آموزند و مدام در حال پیشرفتند. با این حال تعاملات و عکس العمل های انسانی هنوز جای خود را دارند و در حوزه ترافیک وبسایت عملکرد انسانی حرف اول را میزند.

 

دیجیتال مارکتینگ و جستجوی صوت - بازاریابی دیجیتال - بازارابی اینترنتی

 

دنیای دیجیتال و جستجوی صوتی

با روی کار آمدن Siri، Alexa و دیگر اپلیکیشن های صوتی کمکی مانند اینها، شرکت ها در حال بازنگری در استراتژی های بازاریابی دیجیتال (دیجیتال مارکتینگ) خود هستند تا بتوانند امکان جستجوی صوتی را به امکانات موجود اضافه کنند. تحقیقات نشان می دهند که تا سال 2020 میلادی 50 درصد از کل جستجوهای موتورهای سرچ به صورت صوتی انجام خواهند گرفت. در حال حاضر بیش از 20 درصد جستجوهایی که از طریق موبایل در گوگل صورت میگیرند به صورت صوتی هستند. به وضوح چنین ترندی به سرعت دنیای بازاریابی دیجیتال و بازاریابی اینترنتی را متحول خواهد کرد.

با توجه به اینکه در دنیای دیجیتال ظرفیت ابزارهای کاربردی و کمکی برای شناخت و تشخیص صدای انسان در حال بهبود است، ایجاد استراتژی هایی برای بهینه سازی موتورهای جستجو در جستجوهای صوتی ضرورتی اجتناب ناپذیر خواهد بود. انجام تحقیقات پیشرفته برای این موضوع  اهمیت خاصی دارد زیرا مستندات نشان می دهند که اپلیکیشن های کاربردی پیشرفته ای مانند Siri تنها تعداد محدودی نتیجه در ازای یک جستجوی صوتی نشان میدهند در حالی که شمار صفحات نتایج برای کلمه مشابهی که از طریق متن جستجو شده باشد بسیار بیشتر است.

 

دیجیتال مارکتینگ و هوش مصنوعی - بازاریابی دیجیتال

 

بازاریابی دیجیتال و محتوای تعاملی

تعداد زیادی از بازاریابان و تولید کنندگان محتوا ادعا کرده اند که در بازاریابی اینترنتی محتواهای تعاملی و فعال در مقایسه با محتواهای استاتیک (ثابت) توجه بیشتری جلب می کنند. محتواهای تعاملی محتواهایی هستند که مشارکت بازدید کنندگان سایت را جلب می کنند. به اعتقاد متخصصان بازاریابی دیجیتال یکی از بهترین راه ها برای اطلاع رسانی، علاقه مند نمودن و جلب توجه مخاطبین استفاده از محتواهای تعاملی و فعال است. بر اساس آمارها نرخ تبدیل بازدیدکنندگان به خریداران در مواردی که محتواهای تعاملی به کار گرفته می شوند 70 درصد است در حالی که این آمار برای محتواهای معمولی و غیرفعال تنها 36 درصد است.

برخی از محتواهای فعالی که می توانند توسط صاحبین کسب و کار ها و بازاریابان دیجیتال به کار گرفته شوند عبارتند از : نظرسنجی ها، محاسبات و تبدیلات، مسابقات و رقابت های آنلاین و اینفوگرافیک های تعاملی. در میان این مدل محتواها، مسابقات آنلاین یکی از بهترین گزینه ها هستند زیرا افراد معمولا نتایجی که در رقابت کسب می کنند را در شبکه های اجتماعی به اشتراک می گذارند و بدین ترتیب نرخ بازدید تا حد زیادی افزایش پیدا می کند.

مقالات مرتبط


 • مدیر شبکه های اجتماعی و دلایل اصلی نیاز به آن
  مدیر شبکه های اجتماعی و دلایل اصلی نیاز به آن

  شبکه های اجتماعی در حال تغییر دادن روش های کسب و کار هستند. امروزه برای افراد و کسب و کارهایی که هوشمندانه از شبکه های اجتماعی استفاده می کنند نتایج و ثمرات بسیار شگفت انگیزی حاصل می شود.  هر تجارتی می تواند با به کارگیری فردی حرفه ای در حوزه تجارت الکترونیک، کلیه امور شبکه های اجتماعی و دیجیتال مارکتینگ خود را به صورت بهینه اداره کند.

 • دیجیتال مارکتینگ | 7 نکته ای که باید بدانید
  دیجیتال مارکتینگ | 7 نکته ای که باید بدانید

  امروزه، مجریان دیجیتال مارکتینگ با چشم اندازی کاملا متفاوت با آنچه 10 سال پیش وجود داشت مواجهند. بازاریابان چابک و موفق متوجه اهمیت هشدارهایی که به مشتریان همواره فعال و درحال تغییر امروزی اشاره دارند هستند.

 • استراتژی دیجیتال مارکتینگ - 10 گام اصلی
  استراتژی دیجیتال مارکتینگ - 10 گام اصلی

  استراتژی دیجیتال مارکتینگ مجموعه‌ اقداماتی است که کمک می‌کند به اهدافتان دستیابی و حضوری موٍثر در فضای مجازی یا آنلاین داشته باشید. استراتژی دیجیتال مارکتینگ اهمیت بسیاری در موفقیت پروژه ها و کمپین های اینترنتی دارد