Digital
Marketing

اندیشه ی نو طرح نو
تفاوت لوگو, آرم و علامت تجاری با برند

دسته بندی: برندینگ
تفاوت لوگو, آرم و علامت تجاری با برند

از اشتباهات رایج در سطوح مدیریت و عوام استفاده نابجا از واژه های برند به جای نام تجاری, لوگو و آرم است. لوگو فقط نشانی از سازمان است در حالیکه برند ماندگاری نام سازمان در ذهن و روح مشتریان است طبق گفته کاتلر وقتی می توانیم بگوییم برند موفقی هستیم که در روح و قلب مشتری نفوذ کرده و مشتری در هنگام مواجه با چندین نام نیازی به تفکر و تکاپو در ذهن خود نداشته باشد و بی نیاز از تفکر محصول یا خدمات ما را انتخاب نمایند.

دانش و مهارت های برندسازی

تفاوت برند با نام تجاری همانند تمایز بین یک چهره جهانی و مشهور با فردی عادی از جامعه است. یک فرد معمولی تداعی گر حس, وعده, فلسفه کاری و صفات ویژه در ذهن نخواهد بود.

مثلاً دکتر محمود حسابی , پروفسور مجید سمیعی و ... برندهای شخصی (Personal brand ) در زمینه دانش و علوم پزشکی بوده و یا اصغر فرهادی, عزت الله انتظامی, سوسن تسلیمی, عباس کیارستمی , عادل فردوسی پور ، علی دایی نمونه هایی از برندهای شخصی در حوزه هنرهای نمایشی ، تجسمی و ورزشی محسوب می شوند.

اما صفاتی که همراه با این افراد به ذهن تداعی می گردد شهرت, سخت کوشی, خلاقیت و غیره می باشد. در حالی که نام تجاری در دفاتر قانونی, محلی و یا جهانی ثبت می گردد درست مثل آنکه شخصی شناسنامه بگیرد.

حال اگر این اسم, علامت و لوگو تداعی گر صفات و وعده ها به مصرف کنندگان و یا مخاطبین باشد, می توان اذعان نمود که وارد حوزه برند و برندسازی شده است.

 

مقالات مرتبط


 • لوگوی شرکت های معروف جهان و مفهوم شناسی
  لوگوی شرکت های معروف جهان و مفهوم شناسی

  انواع مختلف آرم، لوگو و نشان واژه، عنصری گرافیکی و نگاشتاری است که همواره برای شناسایی و هویت بخشی به یک کمپانی و محصول تولید شده توسط آن شرکت مورد استفاده قرار می گیرند.

 • گرایش ها و رویکردهای جدید طراحی لوگو در سال 2017
  گرایش ها و رویکردهای جدید طراحی لوگو در سال 2017

  گرایش ها و رویکردهای جدید طراحی لوگو در سال 2017 در این اینفوگرافیک توضیح و ترسیم شده است.

 • 10 گرایش تایپوگرافی که می بایست در سال 2016 بدان توجه نمود
  10 گرایش تایپوگرافی که می بایست در سال 2016 بدان توجه نمود

  به لطف حضور همه جانبه دستگاه های دیجیتال, همه از اهمیت تایپوگرافی دیجیتال مطلع گشته شده اند. در ایالات متحده به تنهایی, بیش از 187 میلیون نفر از گوشی هوشمند استفاده می کنند.